Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Kadîrov întărește forțele speciale Ahmat cu 3.000 de foști mercenari Wagner
    GEOPOLITICA

    Kadîrov întărește forțele speciale Ahmat cu 3.000 de foști mercenari Wagner

    12 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liderul cecen Ramzan Kadîrov a adăugat 3.000 de foști mercenari Wagner în forțele speciale Ahmat, considerate un fel de „armată privată” a lui Kadîrov, care a preluat astfel controlul unei forțe considerabile din cadrul armatei ruse.

    „Unul dintre comandanții Wagner, nume de cod Ratibor, se va alătura legendarelor forțe speciale Ahmat”, a spus Kadîrov. „Cu el, 3.000 de foști luptători Wagner se vor alătura forțelor speciale”.

    Comandantul cecen, Apti Alaudinov, a spus că foștii mercenari care vor veni împreună cu Ratibor au fost sub comanda sa și pe vremea când făceau parte din Wagner. Ratibor a lăudat forțele cecene și a spus despre grupul său de luptători că „putem din nou să ne demonstrăm eficiența și că îndeplinim sarcina statului”.

    Cu toate că nu a precizat în ce fel trupele sale vor fi implicate în următoarele luni în război, Kadîrov a spus că vor avea un „impact semnificativ” în Ucraina. El a anunțat anul trecut că un „grup mare” de mercenari Wagner a început să se antreneze cu forțele speciale din Cecenia. 

    Unii analiști cred că Kadîrov ține trupele pregătite să îl apere pe președintele rus Vladimir Putin împotriva unei alte posibile lovituri de stat – prima dintre ele, în mod ironic, a fost lansată chiar de fondatorul și liderul Grupului Wagner, Evgheni Prigojin, înainte ca armata sa privată să se desființeze.

    Conform unei alte teorii, Kadîrov s-ar putea pregăti pentru situația în care Putin va muri, ceea ce i-ar permite liderului cecen să lupte pentru independența Ceceniei și pentru a-și consolida puterea într-o Rusie fără Putin.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAfaceristul Valeriu Boicenco, emis în urmărire internațională pentru învinuirea într-un caz de escrocherie
    Next Article Primăria Chișinău lansează sondaj pentru identificarea nevoilor tinerilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    Premierul interimar Ilie Bolojan își scurtează vizita la Chișinău și cere revenirea de urgență în România, după incidentul cu dronă de la Galați

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.