Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Judecătorul, Alexei Paniș, nu a trecut evaluarea reluată a Comisiei Pre-Vetting pentru CSM
    AUTORITĂȚI

    Judecătorul, Alexei Paniș, nu a trecut evaluarea reluată a Comisiei Pre-Vetting pentru CSM

    13 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Judecătorul Alexei Paniș, candidat pentru funcția de membru în Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), din rândul candidaților judecători, a picat evaluarea reluată de către Comisia Pre-Vetting.

    Potrivit Comisiei, candidatul nu a promovat evaluarea reluată, întrucât nu întrunește criteriile de integritate financiară și etică.

    Astfel, decizia a fost transmisă astăzi candidatului și CSM, instituția responsabilă de organizarea concursului.

    În acest sens, decizia cu privire la evaluarea reluată va fi făcută publică doar cu acordul candidatului, care are la dispoziție 48 de ore să informeze Comisia dacă acceptă sau se opune publicării. În lipsa notificării, decizia va fi plasată pe pagina web a Comisiei, într-o formă depersonalizată, în limbile română și engleză. Judecătorul Alexei Paniș a fost audiat în ședință publică în cadrul evaluării reluate la 16 aprilie 2024 și 7 iunie 2024.

    După emiterea deciziilor Curții Supreme de Justiție din 1 august 2023 și 29 ianuarie 2024 prin care a fost dispusă reevaluarea a 22 de candidați la poziția de membru în Consiliul Superior al Magistraturii și Consiliul Superior al Procurorilor, până în prezent, Comisia Pre-Vetting a finalizat/încheiat reevaluarea a 20 de candidați. Dintre aceștia, o candidată a promovat, 18 nu au promovat evaluarea reluată (inclusiv trei candidați pe motivul retragerii din concurs în timpul reevaluării), iar într-un caz Comisia a încetat procesul de evaluare reluată. În prezent, Comisia desfășoară evaluarea reluată a doi candidați pentru funcția de membru în CSM.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLuxemburgul susține aderarea Republicii Moldova la UE
    Next Article Vasile Tarlev cere dialog deschis cu Transnistria și acuză corupția în criza gazelor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tkaciuk, despre noul Cod Electoral: „Alegătorul trebuie să schimbe lucrurile prin vot, nu prin migrație”

    14 iulie 2026

    Ian Lisnevschi: Doar 31% dintre cetățeni mai au încredere în procesul electoral

    14 iulie 2026

    „Nu toți sunt tratați la fel”: declarații critice despre gestionarea scandalurilor din PAS

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Tkaciuk, despre noul Cod Electoral: „Alegătorul trebuie să schimbe lucrurile prin vot, nu prin migrație”

    14 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Doar 31% dintre cetățeni mai au încredere în procesul electoral

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Lucrări de infrastructură în sectorul Ciocana: trotuarele de pe strada Meșterul Manole sunt reconstruite

    14 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Bulgaria respinge implicarea în „Coaliția de Voință”: „Războiul nu poate fi rezolvat prin escaladare militară”

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angajat fără licitații și avansat la 19 ani: cum explică Ministerul Culturii cazul lui Bogdan Zgherea

    14 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.