Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Joe Biden a semnat protocoalele de aderare la NATO a Finlandei și Suediei
    GEOPOLITICA

    Joe Biden a semnat protocoalele de aderare la NATO a Finlandei și Suediei

    10 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Statelor Unite, Joe Biden, a semnat, marți, protocoalele de aderare la NATO ale Finlandei și Suediei, după ce ambele camere ale Congresului au votat cu majorități covârșitoare pentru primirea celor două țări europene în Alianța Nord-Atlantică, relatează Politico.

    Eforturile pentru ca Suedia și Finlanda să se alăture NATO au fost aprobate cu un sprijin covârșitor și bipartizan de ambele camere ale Congresului, Senatul ratificând acordul săptămâna trecută.

    Liderul senatorilor republicani, Mitch McConnell a calificat aderarea celor două țări drept „o mare reușită” pentru securitatea națională a SUA, scrie digi24.

    Finlanda și Suedia, două țări tradițional neutre până acum, și-au anunțat intenția de a se alătura NATO după ce regimul Putin a invadat Ucraina la sfârșitul lunii februarie, provocând un război sângeros în țara vecină.

    „Împreună cu partenerii și aliații noștri, vom construi viitorul pe care vrem să-l vedem, iar într-un moment în care Rusia lui Putin a zdrobit pacea și securitatea în Europa – când autocrații pun sub semnul întrebări fundațiile ordinii pe bază de reguli – puterea alianței transatlantice și angajamentul Americii față de NATO sunt mai importante ca niciodată”, a spus președintele Biden înainte de semnarea protocoalelor.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrim-ministra Natalia Gavrilița, către copiii din diaspora: „Îmi doresc ca toți copiii noștri, oriunde s-ar afla, să fie mândri că sunt din Republica Moldova”
    Next Article CSE a aprobat noi măsuri privind asigurarea populației cu lemn de foc pentru sezonul rece

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Atac atribuit grupărilor jihadiste în Nigeria: 29 de oameni uciși într-o comunitate rurală

    28 aprilie 2026

    Ucraina l-a convocat pe ambasadorul Israelului din cauza importului de cereale din teritoriile ocupate

    28 aprilie 2026

    NATO ia în calcul reducerea frecvenței summituri­lor pentru a evita tensiunile politice și presiunea organizatorică

    28 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN ridică semne de întrebare privind beneficiarii unor proiecte publice și externe

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: Turismul rural și investițiile digitale sunt cheia pentru ca tinerii să rămână acasă

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    BERD a finalizat vânzarea Portului Giurgiulești către Portul Constanța: tranzacție strategică pentru regiune

    28 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu: O eventuală reunificare cu România ar putea accelera aderarea Republicii Moldova la UE

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Mircea cel Bătrân, Industrială și Mesager urmează să fie reabilitate: a fost semnat acordul de finanțare

    28 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.