Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » JICA și Guvernul Moldovei discută extinderea cooperării pentru modernizarea infrastructurii și sprijinirea dezvoltării regionale
    AUTORITĂȚI

    JICA și Guvernul Moldovei discută extinderea cooperării pentru modernizarea infrastructurii și sprijinirea dezvoltării regionale

    29 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cooperarea moldo-niponă în domeniul infrastructurii și dezvoltării regionale a fost subiectul principal al unei întrevederi desfășurate la Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR) între vicepremierul Vladimir Bolea și reprezentanții Agenției Japoneze de Cooperare Internațională (JICA).

    Discuțiile au vizat extinderea colaborării bilaterale și identificarea de noi direcții comune de acțiune, în special în sectorul transporturilor și al dezvoltării infrastructurii regionale. Părțile au abordat inițiative legate de elaborarea unei strategii pentru modernizarea transportului feroviar de pasageri, precum și planurile de dezvoltare ale Portului Internațional Giurgiulești.

    „Japonia rămâne un partener de dezvoltare esențial pentru Republica Moldova. Sprijinul constant oferit de JICA contribuie semnificativ la progresul infrastructurii și al serviciilor publice”, a declarat vicepremierul Vladimir Bolea.

    În ultimii cinci ani, Japonia, prin intermediul JICA, a oferit Moldovei sprijin financiar în valoare de aproximativ 42 de milioane de euro, sub formă de granturi și împrumuturi avantajoase. Aceste resurse au fost direcționate spre proiecte importante, printre care:

    • Echipamente medicale moderne pentru cinci spitale, contribuind la îmbunătățirea calității serviciilor de sănătate;
    • 19 autospeciale pentru intervenții de urgență, salvare și descarcerare;
    • Tehnologie ecologică pentru agricultură: peste 1.000 de fermieri au beneficiat de susținere pentru instalarea sistemelor fotovoltaice în 47 de ferme (valoare totală: 2,6 milioane euro);
    • Subvenții de circa 2 milioane de euro pentru achiziția de îngrășăminte agricole;
    • Modernizarea Bibliotecii Naționale, inclusiv dotarea cu echipamente pentru digitizarea patrimoniului cultural.

    În cadrul întâlnirii, s-a subliniat dorința ambelor părți de a continua și diversifica cooperarea, în beneficiul dezvoltării durabile a Republicii Moldova.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleJana Costachi, noul ambasador al Republicii Moldova în Irlanda, prezentă la ceremonia de acreditare
    Next Article Stoianoglo cere condiții egale de vot pentru diaspora și locuitorii din stânga Nistrului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    LIVE// Briefing de presă al deputaților din Fracțiunea Blocul Comuniștilor și Socialiștilor

    15 iulie 2025

    LIVE// Acțiune de protest în fața Judecătoriei Buiucani în sprijinul Marinei Tauber

    15 iulie 2025

    Întrevederea secretarului de stat al MAE, Valeriu Mija, cu ambasadorul Bakyt Dzhusupov, coordonatorul pentru Activitățile Economice și de Mediu al OSCE

    15 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    LIVE// Acțiune de protest în fața Judecătoriei Buiucani în sprijinul Marinei Tauber

    15 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    LIVE// Briefing de presă al deputaților din Fracțiunea Blocul Comuniștilor și Socialiștilor

    15 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Donald Trump oferă Rusiei un termen de 50 de zile pentru negocieri

    15 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Întrevederea secretarului de stat al MAE, Valeriu Mija, cu ambasadorul Bakyt Dzhusupov, coordonatorul pentru Activitățile Economice și de Mediu al OSCE

    15 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    CEC publică lista partidelor eligibile pentru alegeri: 25 formațiuni au îndeplinit condițiile legale

    15 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.