Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Jens Stoltenberg: Aderarea Suediei la NATO arată că Vladimir Putin a eşuat
    GEOPOLITICA

    Jens Stoltenberg: Aderarea Suediei la NATO arată că Vladimir Putin a eşuat

    11 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Aderarea Suediei la NATO este un eveniment ”istoric” şi demonstrează că preşedintele rus Vladimir Putin a ”eşuat” în tentativa sa de a slăbi Alianţa, a declarat luni secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, citat de agenția AFP.

    ”Atunci când preşedintele Putin şi-a lansat invazia (în Ucraina) în urmă cu doi ani, el voia mai puţină NATO şi mai mult control asupra vecinilor lui. El voia să distrugă Ucraina ca stat suveran, dar a eşuat. NATO este mai mare şi mai puternică”, a spus Stoltenberg într-o conferinţă de presă comună cu premierul suedez Ulf Kristersson, la sediul de la Bruxelles al organizaţiei.

    ”Aderarea Suediei consolidează NATO şi face mai sigur ansamblul Alianţei”, a adăugat înalta oficialitate aliată.

    Drapelul Suediei va fi înălţat luni la prânz (ora locală), la sediul NATO, epilogul unui parcurs de aproape doi ani al acestei ţări scandinave, devenită oficial joi al 32-lea stat membru al Alianţei Nord-Atlantice.

    Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, îl va întâmpina pe noul ambasador suedez, care îşi va reprezenta ţara în Consiliul Nord-Atlantic, principalul organism politic al Alianţei. Ei vor asista apoi la ridicarea drapelului suedez, care va flutura alături de drapelele celorlalte 31 de ţări membre în faţa impozantului sediu al NATO de la Bruxelles.

    După invadarea Ucrainei de forţele ruse în 24 februarie 2022, Suedia a ales să renunţe la aproape 200 de ani de neutralitate şi nealiniere militară şi să se alăture principalei alianţe militare din lume.

    ”Este o victorie pentru libertate”, a susţinut joi, la Washington, premierul suedez după ce i-a predat secretarului de stat american Antony Blinken documentele oficiale de aderare a Suediei la Alianţa Nord-Atlantică. Statele Unite sunt depozitarul Tratatului Atlanticului de Nord, semnat în capitala SUA în anul 1949.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleOficiala NATO: Moldova are toate instrumentele necesare pentru a face față provocărilor hibride
    Next Article Transnistria deschide șase secții de votare pentru alegerile prezidențiale din Rusia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ucraina l-a convocat pe ambasadorul Israelului din cauza importului de cereale din teritoriile ocupate

    28 aprilie 2026

    NATO ia în calcul reducerea frecvenței summituri­lor pentru a evita tensiunile politice și presiunea organizatorică

    28 aprilie 2026

    Atac cu drone asupra rafinăriei din Tuapse: incendiu de proporții în regiunea Krasnodar

    28 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victor Osipov se declară nevinovat și susține că dosarul său este fabricat

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ucraina l-a convocat pe ambasadorul Israelului din cauza importului de cereale din teritoriile ocupate

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Revenire la muncă pentru primarul din Durlești, vizat într-un dosar penal de amploare

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: Fără pârghii reale, rămânem cu deputați plătiți din buget, dar fără voce și responsabilitate

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Acuzații privind decizii de grațiere: sesizare depusă la Procuratura Generală

    28 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.