Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Irina Vlah acuză: Publicitatea referendumului lui Sandu, plătită din banii noștri
    AUTORITĂȚI

    Irina Vlah acuză: Publicitatea referendumului lui Sandu, plătită din banii noștri

    25 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Irina Vlah, pe canalul său de Telegram, a lansat acuzații la adresa președintei Maia Sandu, criticând modul în care este gestionat bugetul de stat în contextul promovării referendumului. Vlah a subliniat că publicitatea pentru acest referendum este finanțată din fondurile publice, ceea ce consideră a fi o utilizare necorespunzătoare și ilegală a banilor contribuabililor.

    „Acum suntem convinși că publicitatea referendumului lui Sandu este plătită din buzunarele noastre. Este uimitor că ei înșiși admit aceasta și nici măcar nu înțeleg că aceasta este o risipă ilegală de buget. Dar știți ce este cel mai cinic în această poveste? Maia Sandu se preface că nu are nimic de-a face cu asta. Dar ea a fost cea care a construit acest sistem atunci când partidul de guvernământ a pus mâna pe organele guvernamentale. Președintele este cel care folosește banii bugetului în avantajul său”, a declarat Irina Vlah.

    În concluzie, Vlah a făcut apel la responsabilitatea președintelui față de gestionarea bugetului public, amintind că acești bani aparțin cetățenilor și trebuie folosiți pentru binele comun.

    „Doamna Sandu, vreau să vă reamintesc că bugetul reprezintă banii poporului și sunteți obligați să-i cheltuiți în interesul poporului. De exemplu, pentru mese gratuite în școli, pentru grădinițe gratuite, pentru plăți suplimentare la nașterea unui copil, așa cum am făcut timp de 8 ani în Autonomia Găgăuză. Deci nu confundați caznaua partidului cu caznaua statului”, a conchis Vlah.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDeputații moldoveni intră în vacanță începând cu 1 august
    Next Article Maia Sandu discută cu ministrul Muncii despre îmbunătățirea serviciilor sociale și majorarea ajutoarelor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victor Pruteanu acuză ministrul Mediului de minciună: „Oamenii au dreptul să știe adevărul despre apa potabilă”

    17 martie 2026

    Victoria Furtună acuză Guvernul că manipulează datele privind prețurile la carburanți

    17 martie 2026

    Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, respinge acuzațiile și îl acuză pe Ceban de falsuri privind apa din Nistru

    17 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Adunarea Populară a Găgăuziei anunță alegeri pentru 21 iunie, pe fondul tensiunilor cu Chișinău

    17 martie 2026

    …

    Proiect caritabil: 50 de mame beneficiază de abonamente la Mart’s Fitness timp de un an

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ucraina acceptă sprijinul UE pentru repararea oleoductului Drujba și reluarea transportului de țiței către Ungaria și Slovacia

    17 martie 2026

    …

    EXPERȚI

    ANALIZĂ | Ian Lisnevschi: Conflictul SUA-Iran nu este o „știre de la televizor”, ci o amenințare hibridă directă pentru Moldova și UE

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tot mai mulți ruși renunță la plățile electronice și aleg numerarul, pe fondul blocării cardurilor și problemelor de internet

    17 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.