Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Irina Vlah: 9 mai rămâne sărbătoare națională, poporul nostru a adus o mare contribuție la Marea Victorie
    AUTORITĂȚI

    Irina Vlah: 9 mai rămâne sărbătoare națională, poporul nostru a adus o mare contribuție la Marea Victorie

    9 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Oamenii din Moldova au adus o mare contribuție la înfrângerea Germaniei naziste, iar Ziua Marii Victorii este astăzi sărbătoare națională. Aceasta a declarat într-un discurs de felicitare cu ocazia zilei de 9 mai, liderul „Platformei Moldova” Irina Vlah.

    „Până la 400 de mii de oameni din Moldova au luptat pe toate fronturile Marelui Război pentru Apărarea Patriei. Aproximativ 54 de mii dintre ei au murit. Prețul păcii ne-a costat 26 de milioane de vieți ale sovieticilor”, a menționat politiciana.

    De asemenea, Vlah și-a exprimat regretul că autoritățile încearcă să priveze oamenii de un sentiment de mândrie față de generația de învingători.

    „Cum poți uita istoria țării tale? Cum poți să nu-ți comemorezi proprii bunici? Adresăm aceste întrebări autorităților astăzi dar nu primim răspuns. De fapt, pe nimeni nu interesează răspunsul trădătorilor”, a spus Irina Vlah.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMihai Popșoi: Infrastructura digitală a Republicii Moldova, țintă constantă a atacurilor rusești
    Next Article Primarul Chișinăului îndeamnă la unitate și pace în Ziua Victoriei și Ziua Europei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Poluarea Nistrului: prejudiciile ar putea ajunge la miliarde de lei, evaluarea finală este în desfășurare

    21 aprilie 2026

    Bilet mai scump, dar transport mai modern în Chișinău, spun autoritățile locale

    21 aprilie 2026

    Tot mai mulți tineri aleg învățământul profesional tehnic în Moldova. Numărul elevilor a depășit 50.000

    21 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, după ruptura dintre PSD și Guvernul Bolojan

    21 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Delegație parlamentară a Republicii Moldova în vizită oficială în China

    21 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Poluarea Nistrului: prejudiciile ar putea ajunge la miliarde de lei, evaluarea finală este în desfășurare

    21 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Bilet mai scump, dar transport mai modern în Chișinău, spun autoritățile locale

    21 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kremlinul critică planurile europene privind exercițiile nucleare, acuzând „militarizarea” UE

    21 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.