Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Chicu: O viață mai bună începe cu prețuri controlate – Alternativa are un plan
    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu: O viață mai bună începe cu prețuri controlate – Alternativa are un plan

    8 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele PDCM, Ion Chicu, unul din lideri ai Blocului Alternativa, s-a întâlnit cu locuitorii comunei Sărata Veche din raionul Fălești, în cadrul inițiativei „La sfat cu cetățenii”. Ion Chicu le-a prezentat participanților la întrunire propunerile formațiunii pe cele mai importante domenii, inclusiv protecția socială, dezvoltarea economică, relansarea agriculturii, educație, medicină, etc.

    ”Au fost abordate în mod special subiectele legate de inflația galopantă și, drept consecință, sărăcirea majorității populației. Blocul Alternativa a elaborat un set de măsuri pentru a menține prețurile și tarifele sub control și de a asigura cetățenilor un nivel de venituri reale suficiente pentru o viață decentă în țară. Locuitorii raionului Fălești sunt indignați de decalajul enorm dintre veniturile deputaților și funcționarilor și majorității cetățenilor țării. Mai ales, că aceste salarii crase sunt plătite din împrumuturi externe și interne”.

    În acest context, Ion Chicu a anunțat cetățenii că Blocul Alternativa va restabili principiile de bază ale Legii 270 despre salarizarea în sectorul bugetar. Pentru a reduce decalajul enorm în salariile achitate de stat, funcționarii cu salarii de sute de mii de lei, inclusiv cei de la ANRE și alte instituții independente, vor fi remunerați pe principii generale, în conformitate cu această lege. Iar indexarea pensiilor se va efectua reieșind dintr-o formulă nouă, având la bază evoluția salariului minim stabilit de guvern anual.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldova va beneficia de sprijin european pentru dezvoltarea cooperării instituționale și regionale
    Next Article Igor Grosu: Relația Chișinău-București va rămâne una privilegiată indiferent de rezultatul alegerilor din România

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Partidul Nostru inițiază o comisie parlamentară de anchetă privind cheltuielile din starea de urgență: „Moldova nu mai poate trăi în suspiciuni!”

    3 decembrie 2025

    Deputatul Alexandr Berlinschii cere Guvernului claritate privind reforma administrativ-teritorială

    3 decembrie 2025

    Gaz, electricitate, alimente – de ce plătim mai mult decât în țara vecină aflată în război?

    2 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Chișinăul investește în incluziune: lucrări de modernizare la Școala auxiliară nr. 5 și sprijin continuu pentru copiii cu dizabilități

    3 decembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ambasadorul Ucrainei: „Demilitarizarea Transnistriei — primul pas spre o soluționare reală a conflictului”

    3 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Guvernul aprobă compensarea facturilor la energia electrică pentru noiembrie pentru toate gospodăriile

    3 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Compensațiile la căldură cresc pentru sezonul rece: până la 1 000 de lei pentru familiile vulnerabile

    3 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Igor Dodon cere reluarea dialogului Chișinău–Tiraspol, în discuții cu reprezentantul OSCE

    3 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.