Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Chicu comentează presupusul incident cu drona: Istoria cu drona vorbește despre dezastrul la care a ajuns țara
    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu comentează presupusul incident cu drona: Istoria cu drona vorbește despre dezastrul la care a ajuns țara

    27 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    După ce în spațiul online s-a vehiculat faptul că o dronă rusească ar fi survolat spațiul aerian al R. Moldova, fostul prim-ministru Ion Chicu a venit cu un comentariu la acest subiect.

    Potrivit lui Chicu, faptul că R. Moldova neagă că o dronă a zburat deasupra țării noastre, în timp ce Ucraina confirmă, vorbește despre un dezastru la care a ajuns R. Moldova datorită guvernării.

    „Istoria asta cu drona, care „iaca este – iaca nu-i” – din spusele presei galbene și unui coșcogea președinte de comisie parlamentară responsabilă de securitate, vorbește despre dezastrul la care au adus țara acești analfabeți corupți…

    Între timp, autoritățile ucrainene au confirmat survolarea spațiului nostru aerian de către drona rusească. „Radarul nostru”, evident, nu a „văzut” nimic…”, a scris Ion Chicu pe o rețea de socializare.

    Menționăm că primarul Capitalei, Ion Ceban, a cerut „declarații oficiale” de la autorități privind drona rusească. Deputatul PAS Lilian Carp a venit cu un comentariu, menționând cetățenilor să nu se lase „influențați nici de sursele fără identitate, nici de unii politicieni nedocumentați”.

    Pe mai multe canale de Telegram au apărut informații că o dronă rusească ar fi survolat spațiul aerian al Republicii Moldova. Ministerul Apărării a negat informația.

    De cealaltă parte, Ucraina afirmă că o dronă rusească într-adevăr a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova, unde „a zburat zeci de kilometri și a intrat, din nou, în spațiul aerian al Ucrainei, unde a fost distrusă”. Precizările au fost făcute de șefa Serviciului de presă al Forțelor de apărare din sudul Ucrainei, Natalia Gumeniuc.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova la ONU îți exprimă îngrijorare față de situația drepturilor omului în regiunea transnistreană
    Next Article Acuzații de simboluri naziste: Activiștii „Haiducii” denunță marșul din 24 februarie în fața Procuraturii Generale!

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    Mișcarea „Construim Încredere” critică proiectul Codului parlamentar: riscuri pentru transparență și echilibrul democratic

    22 mai 2026

    Eveniment cultural în Capitală: Festivalul Tradițiilor reunește meșteri populari din toată țara

    22 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reabilitare în centrul Capitalei: încep lucrările pe strada 31 August 1989

    22 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Analiști: blocajele din Ormuz ar putea duce la creșteri puternice ale prețului gazelor în Europa

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban solicită deblocarea lucrărilor la caldarâm după trei ani de întârzieri

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova devine tot mai dependentă de îngrășăminte importate din Rusia, arată o analiză

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.