Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban suspendă comunicarea cu publicul: Până când CEC nu va da un răspuns clar la unele aberații pe care le-a inventat
    POLITICĂ

    Ion Ceban suspendă comunicarea cu publicul: Până când CEC nu va da un răspuns clar la unele aberații pe care le-a inventat

    7 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul general al Chișinăului, Ion Ceban, a anunțat că își va suspenda temporar comunicările publice și publicarea de informații despre activitatea Primăriei, în așteptarea unui răspuns clar de la Comisia Electorală Centrală (CEC) în legătură cu ceea ce el numește „aberații” inventate de către autoritatea electorală.

    Într-o declarație recentă, primarul a exprimat nemulțumirea față de abordarea CEC, pe care o consideră incorectă și vizează doar Primăria Chișinăului. Ion Ceban a declarat: „Câteva zile mă voi abține să public informații despre activitatea Primăriei Chișinău sau să ofer comentarii, până când Comisia Electorală Centrală nu va da un răspuns clar la unele aberații pe care le-a inventat.”

    El a cerut ca CEC să aplice aceeași abordare pentru toate cele 896 de primării din țară și față de candidații care și-au inițiat campania fără a fi înregistrați: „Vreau să văd aceeași abordare față de toate primăriile, cele 896 din toată țara, și față de candidații care nestingherit și-au inițiat campania, deși nu sunt înregistrați.”

    Îngrijorările primarului sunt legate de modul în care CEC intenționează să supervizeze alegerile în capitală. Ceban acuză CEC de crearea de regulamente noi cu scopul de a viza Primăria Chișinău și îi suspectează de pregătirea pentru fraudarea alegerilor: „Deocamdată, CEC acționează unilateral și a creat regulamente noi doar pentru a trage pe dreapta Primăria Chișinău. Scopul autorității electorale este clar – se pregătește de fraudarea alegerilor în capitală.”

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎn R. Moldova va avea loc Recensământul de probă al populației și locuințelor
    Next Article Bilanțul sesiunii de primăvară a Parlamentului: Au fost adoptate 253 de acte normative

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Discuții tensionate la formatul 1+1: Chișinăul propune fond de convergență, Tiraspolul acuză presiuni fiscale

    16 aprilie 2026

    Dispute la OSCE Tiraspol: Chișinău și Tiraspol nu ajung la consens privind formatul negocierilor 1+1

    16 aprilie 2026

    Ceban sesizează instituțiile de mediu privind o posibilă poluare la Sîngera

    16 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    BNM înăsprește regulile pentru credite: termen limitat și plafon de îndatorare de 40%

    16 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump anunță discuții directe între liderii Israelului și Libanului, primele după mai bine de trei decenii

    16 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Discuții tensionate la formatul 1+1: Chișinăul propune fond de convergență, Tiraspolul acuză presiuni fiscale

    16 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina: Percheziții de amploare în dosarul „Midas”, care vizează oficiali de rang înalt și rețele de influență

    16 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    CEC: 40 de secții de votare deschise în 12 localități pentru alegerile și referendumurile din 17 mai

    16 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.