Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban: Străzile 31 August 1989, Tighina și Alexandru cel Bun vor intra în curând în reparație. Cât de mare este bugetul
    POLITICĂ

    Ion Ceban: Străzile 31 August 1989, Tighina și Alexandru cel Bun vor intra în curând în reparație. Cât de mare este bugetul

    24 noiembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Străzile 31 August 1989, Tighina și Alexandru cel Bun vor intra în curând în reparație. Primăria Chișinău a semnat contractele de executare a lucrărilor de reparație a celor 3 străzi cu companiile, ce au câștigat în urma licitațiilor publice desfășurate. Este vorba de companiile S.C. NOUCONST S.R.L, GENESIS INTERNATIONAL LLC.


    „Reparația acestor străzi (31 August, Tighina și Alexandru cel Bun) face parte din cadrul pachetului II al proiectului „Chişinău – Drumuri Urbane”, finanțat de către Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Banca Europeană de Investiții și Fondului Special de Energie Verde al BERD.

    Efectuarea lucrărilor prevede:

    Strada 31 August 1989 – reconstrucția străzii în format „coridor verde” cu amenajarea pistelor pentru bicicliști, a locurilor de parcare și modernizarea trotuarelor și a iluminatului stradal.

    Strada Tighina – reabilitarea învelișului asfaltic, crearea locurilor de parcare, modernizare trotuarelor și a iluminatului stradal.

    Strada Alexandru cel Bun – reabilitarea părții carosabile, modernizarea trotuarelor și a iluminatului stradal”, a declarat edilul.


    Ceban afirmă că în total termenul de executare a contractelor este de 18 luni din ziua semnării contractului.

    „Antreprenorul decide data inițierii lucrărilor. Am solicitat ca lucrările să fie executate calitativ și finalizate în termenul stabilit în contracte.
    Valoarea totală a proiectului – 11 800 000 Euro”, a conchis edilul.


    Amintim că până în prezent au fost executate lucrările de schimbare a tuturor rețelelor subterane pe cele 3 străzi.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEDITORIAL // Alegerile din Balti: Oamenii s-au săturat de baronii locului, ei vor schimbare!
    Next Article LIVE // Ședința plenară a Parlamentului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.