Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban: Liceul Teoretic cu profil de arte „Elena Alistar” are o nouă față, după ce a fost izolat termic. În ce licee din capitală mai loc astfel de lucrări
    POLITICĂ

    Ion Ceban: Liceul Teoretic cu profil de arte „Elena Alistar” are o nouă față, după ce a fost izolat termic. În ce licee din capitală mai loc astfel de lucrări

    27 octombrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liceul Teoretic cu profil de arte „Elena Alistar” are o nouă față, asta după ce a fost izolat termic în cadrul proiectului „Eficiența Energetică și izolarea termică a instituțiilor publice din municipiul Chișinău”.

    Potrivit primarului general Ion Ceban, este vorba de peste 1000 de elevi și 80 de profesori vor avea parte de condiții mai bune pentru a învăța și lucra.

    „Este vorba despre un total 14 licee:  Liceul Teoretic cu profil sportiv „Gloria”, Liceul Teoretic ”George Meniuc”, Liceul Teoretic ”Petru Rareș”, Gimnaziul-internat nr. 3, Liceul Teoretic ”Nicolai Gogol”, Liceul Teoretic ”Onisifor Ghibu”, Liceul Teoretic “Nicolae Sulac”, Liceul teoretic „Vasile Alecsandri”, Liceul Teoretic cu profil de arte „Elena Alistar”, Liceul Teoretic ” B.P.Haşdeu”, Liceul Teoretic ” V. Lupu”, Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani” blocul 1 și blocul 2 și Liceul Teoretic “Vasile Vasilache”.

    În paralel, se desfăşoară lucrări de reabilitare termică şi în cele 6 grădinițe din municipiu”, scrie Ceban într-o postare pe pagina sa de Facebook.

    Totodată, urmează să înceapă şi reabilitarea energetică la trei spitale din capitală.

    Amintim că valoarea totală a proiectului este de 25 milioane de EURO şi este implementat de Primăria municipiului Chișinău, cu participarea financiară a partenerilor de dezvoltare: BERD (10 mil. împrumut), BEI (10 mil. împrumut) și Fondul pentru energie E5P (State donatoare- UE, Suedia, Republica Cehă, Danemarca, Estonia, Finlanda, Germania, Lituania, Norvegia, Polonia, România, Republica Slovacă), (5 mil. grant).

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleOmul lui Igor Grosu, numit șef-adjunct al Biroului Vamal Centru
    Next Article ULTIMĂ ORĂ! Dorin Chirtoacă se retrage de pe arena politică

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Republica Moldova va deţine preşedinţia Comitetului de Miniştri al Consiliului Europei în noiembrie 2025 ‒ mai 2026

    15 septembrie 2025

    MAE: Moldova nu exclude niciun scenariu în Transnistria și se pregătește pentru toate variantele

    15 septembrie 2025

    Alianța “Moldovenii” propune lege pentru alimente naturale: mai puțini aditivi, mai multă transparență

    15 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Republica Moldova va deţine preşedinţia Comitetului de Miniştri al Consiliului Europei în noiembrie 2025 ‒ mai 2026

    15 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinău se declară pregătit pentru cooperare extinsă cu UE: dialog constructiv pe agenda externă

    15 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Recean: Moldova avansează rapid spre integrarea totală în economia globală

    15 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Moldova, cu un pas înainte: Kachka estimează că screening‑ul tehnic va fi finalizat înaintea Ucrainei

    15 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Blocul ALTERNATIVA: „Nu oferim și nu vom oferi bani pentru voturi”

    15 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.