Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban, întâlnire cu ambasadorul Indiei: Chișinăul este interesat de cooperare pe care o poate oferi India pentru dezvoltare în domeniul medical, IT și tehnic
    POLITICĂ

    Ion Ceban, întâlnire cu ambasadorul Indiei: Chișinăul este interesat de cooperare pe care o poate oferi India pentru dezvoltare în domeniul medical, IT și tehnic

    7 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul general Ion Ceban a avut astăzi o întrevedere cu Excelența Sa, Ambasadorul Indiei, Rahul Shrivastava, care activează în cadrul sediului acreditat la București.

    Ceban spune că i-a mulțumit pentru vizită și deschiderea în contextul consolidării relațiilor de colaborare bilaterală.

    „Chișinăul este interesat de cooperare pe care o poate oferi India pentru dezvoltare în domeniul medical, IT și tehnic. În cadrul discuției, am abordat subiecte privind cooperarea mai largă în vederea organizării evenimentelor culturale, în special a festivalurilor și expozițiilor.

    Totodată, un alt subiect abordat a fost dezvoltarea turismului, unde Primăria Chișinău și Ambasada Indiei ar putea organiza un amplu eveniment de promovare a domeniului. De asemenea, un subiect util și destul de oportun este oferirea de către Guvernul din India a oportunităților de perfecționare pentru reprezentanții autorităților publice locale”, a declarat Ceban.

    Acestea prevăd desfășurarea cursurilor, seminarelor tematice în diverse domenii, iar costurile urmând a fi suportate integral de partea indiană.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGermania se împlică în dosarul transnistrean
    Next Article Ministrul ucrainean al apărării la felicitat pe Putin

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Controverse în spațiul public: MAN critică finanțarea și politicile din presă

    23 aprilie 2026

    Procuratura Anticorupție: noi dosare în care este vizat Vlad Plahotniuc ar putea ajunge în instanță în următoarele luni

    23 aprilie 2026

    Noua stație de captare a apei din Nistru va deservi zeci de mii de locuitori

    23 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Controverse în spațiul public: MAN critică finanțarea și politicile din presă

    23 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Comisia juridică a PE a aprobat ridicarea imunității Dianei Șoșoacă. Vot final în plen

    23 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Comemorare la Chișinău: mesajul lui Ion Ceban despre pace, memorie și respect

    23 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Procuratura Anticorupție: noi dosare în care este vizat Vlad Plahotniuc ar putea ajunge în instanță în următoarele luni

    23 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Creșterea vârstei de pensionare, soluție incompletă, susține liderul „Moldova Mare”

    23 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.