Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban, în discuții cu ambasadorul Spaniei: Colaborarea între Chișinău și Madrid în domeniul educației și infrastructurii
    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban, în discuții cu ambasadorul Spaniei: Colaborarea între Chișinău și Madrid în domeniul educației și infrastructurii

    13 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a avut o întâlnire oficială cu ambasadorul Spaniei în Republica Moldova, José Antonio Hernández Pérez-Solórzano, în care au abordat diverse subiecte de interes pentru ambele părți. Printre principalele teme discutate au fost colaborările în domeniul educațional, infrastructural și al schimburilor culturale.

    Ion Ceban a subliniat importanța extinderii relațiilor de colaborare între Chișinău și Madrid, în special în ceea ce privește educația. Ambasadorul Spaniei a evidențiat rolul esențial al Liceului „Miguel de Cervantes” din Chișinău în promovarea limbii și culturii spaniole și a confirmat sprijinul continuu al Spaniei pentru dezvoltarea educației în capitala moldovenească. De asemenea, s-a discutat despre organizarea de evenimente educaționale și culturale care să întărească legăturile dintre cele două țări.

    În ceea ce privește infrastructura, primarul a menționat interesul Chișinăului de a colabora cu autoritățile spaniole pentru implementarea unor proiecte de modernizare a infrastructurii urbane, inspirate de bunele practici din Spania. Ambasadorul a exprimat deschiderea pentru a sprijini astfel de inițiative și a subliniat importanța unui cadru de parteneriate durabile.

    De asemenea, cei doi oficiali au discutat despre impactul pozitiv pe care comunitatea moldovenească din Spania îl are în consolidarea relațiilor bilaterale, în special în domeniul economic. Ambasadorul Spaniei a reconfirmat sprijinul continuu pentru Moldova și a subliniat oportunitățile de colaborare în diverse domenii. Reuniunea a avut loc într-un climat de cooperare constructivă, cu promisiunea că relațiile dintre Chișinău și Madrid vor continua să se dezvolte în beneficiul ambelor părți.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleG7 discută despre încetarea luptelor în Ucraina: Miza reuniunii din Canada și perspectivele de pace
    Next Article Tăbârță: Demisia lui Alaiba posibil că este legată de negocierile cu UE

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    Mișcarea „Construim Încredere” critică proiectul Codului parlamentar: riscuri pentru transparență și echilibrul democratic

    22 mai 2026

    Eveniment cultural în Capitală: Festivalul Tradițiilor reunește meșteri populari din toată țara

    22 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reabilitare în centrul Capitalei: încep lucrările pe strada 31 August 1989

    22 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Analiști: blocajele din Ormuz ar putea duce la creșteri puternice ale prețului gazelor în Europa

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban solicită deblocarea lucrărilor la caldarâm după trei ani de întârzieri

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova devine tot mai dependentă de îngrășăminte importate din Rusia, arată o analiză

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.