Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban, discuții cu reprezentanta UNHCR despre protecția refugiaților în Chișinău
    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban, discuții cu reprezentanta UNHCR despre protecția refugiaților în Chișinău

    18 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ion Ceban, primarul municipiului Chișinău, a avut o întâlnire recentă cu reprezentanta Înaltului Comisariat al Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova, în cadrul căreia au discutat despre protecția refugiaților și măsurile care trebuie întreprinse pentru a le asigura drepturile fundamentale în Chișinău.

    În cadrul discuțiilor, primarul a accentuat faptul că municipiul Chișinău rămâne un loc de refugiu pentru persoanele care fug din calea războaielor și a altor conflicte. Ceban a subliniat importanța sprijinirii refugiaților prin asigurarea accesului acestora la educație, servicii medicale și integrarea în piața muncii.

    De asemenea, s-a pus accent pe necesitatea unui suport continuu din partea autorităților locale și a partenerilor internaționali pentru ca refugiații să poată depăși provocările cu care se confruntă în perioada de tranziție. Reprezentanta UNHCR a subliniat progresul făcut în ceea ce privește protecția refugiaților în Chișinău și a menționat că există în continuare multe de făcut, mai ales în contextul crizelor globale.

    Pe lângă aspectele legate de protecție, în cadrul discuțiilor au fost abordate și măsuri pentru prevenirea potențialelor tensiuni sociale, care ar putea apărea în urma creșterii numărului de refugiați. De asemenea, au fost analizate posibilitățile de integrare economică și socială a acestora, iar autoritățile municipale au fost încurajate să implementeze programe de sprijin adaptate nevoilor lor.

    În urma întâlnirii, ambele părți au convenit să continue colaborarea strânsă, pentru a asigura protecția refugiaților și integrarea acestora în comunitatea locală din Chișinău.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMișcarea suveraniștilor vizează intrarea în Parlament: Apel la unitate pentru viitorul țării
    Next Article Cabinetul de miniștri al Republicii Moldova se va întruni mâine, 19 martie, într-o nouă ședință.

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Mișcarea „Construim Încredere” critică proiectul Codului parlamentar: riscuri pentru transparență și echilibrul democratic

    22 mai 2026

    Eveniment cultural în Capitală: Festivalul Tradițiilor reunește meșteri populari din toată țara

    22 mai 2026

    Dosarul „Kuliok”: deputatul Gaik Vartanian, audiat în ancheta privind finanțarea ilegală a PSRM și acuzațiile în adresa lui Igor Dodon

    22 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    CNPM are o nouă conducere: Ana Groza, aleasă președintă în unanimitate

    22 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Le Monde: satele din sudul Libanului, rase de pe hartă în proporție de aproape 50%

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună critică distincția primită de Maia Sandu: „Cu cât oamenii sărăcesc, cu atât apar mai multe premii”

    22 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Criză în NATO: SUA acuză Europa că nu sprijină suficient operațiunile din conflictul cu Iranul

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon a discutat cu ambasadorul Rusiei la Chișinău despre situația politică și economică și participarea PSRM la forumul de la Sankt Petersburg

    22 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.