Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban critică prezența corturilor electorale la evenimentele culturale: Să chemați poliția să îi amendeze
    POLITICĂ

    Ion Ceban critică prezența corturilor electorale la evenimentele culturale: Să chemați poliția să îi amendeze

    17 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul General al Chișinăului, Ion Ceban, a criticat astăzi în cadrul unei ședințe de la Primărie prezența corturilor electorale la evenimentele culturale ale orașului. În plus, el a denunțat dezinformarea mediei, care a afirmat că Direcția Cultură a cheltuit 9 milioane de lei pentru evenimentul „Te salut Chișinău”.

    „Am văzut interes enorm pentru evenimentele pe care le organizăm în Chișinău. Aceste evenimente au fost organizate în fiecare an. Nu au nici o legătură aceste evenimente că în acest an sunt alegerile,” a declarat Ceban. „Mai mare dezinformare din ultima perioadă, nu am întâlnit niciodată. Minciuni turnate la greu de către televiziunile afiliate Guvernării.”

    Primarul a continuat afirmând că toate știrile false vor fi atacate la instituțiile abilitate și că bugetul Direcției Cultură pentru toate evenimentele este de 30 milioane de lei pe an.

    „Îmi pare extrem de rău că lângă evenimentele culturale, stau corturile unor candidați care și-au anunțat candidaturile pentru alegerile locale din capitală și nimeni nu vede asta,” a adăugat el. „Foarte mult rog colegii noștri să fixeze aceste ilegalități.”

    Ceban a mai afirmat că toți cei care întâmpină și se lovesc de corturile care fac campanie electorală ar trebui să cheme poliția și să îi amendeze.

    „Îmi pare rău, că evenimentele organizate de Guvernare pentru evenimente de partid, costă mai mult de cât un eveniment organizat de primărie în 4 zile,” a mai spus primarul.

    În încheiere, Ceban a asigurat că evenimentele în Chișinău se vor desfășura în continuare, indiferent de contextul electoral: „Toate evenimentele în Chișinău sunt an de an și acest an nu este excepție și așa vom continua să realizăm evenimente culturale, pentru oameni și pentru Chișinău.”

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleParlicov, dezvăluiri din auditul internațional. Cheltuielile Moldovagaz
    Next Article BREAKING NEWS // Liderul unui partid de opoziție a fost omorât

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Guvernarea de la Chișinău, acuzată de presiuni asupra mediului de afaceri

    3 august 2026

    Mihail Popșoi, la Kiev: a vizitat o stație de metrou distrusă în urma atacurilor rusești

    3 august 2026

    Ministra Afacerilor Externe al Letoniei se întâlnește cu conducerea Republicii Moldova

    3 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ceban: Sistemul de pompare din Mina Chișinău permite utilizarea apei tehnice pentru necesități urbane

    3 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu cere finalizarea amalgamării voluntare: primăriile care nu vor decide se vor uni prin lege

    3 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: „Economiile la apa curgătoare sunt un nonsens”. Primarul explică de ce Chișinăul depinde de debitele Nistrului

    3 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Delegație din Afganistan în Republica Moldova: autoritățile revizuiesc procedurile de emitere a vizelor

    3 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul respinge afirmațiile lui Trump: „Nu negociem cu Statele Unite în acest moment”

    3 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.