Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban avertizează asupra situației confuze din administrația publică locală la Consiliul Europei
    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban avertizează asupra situației confuze din administrația publică locală la Consiliul Europei

    28 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    La Consiliul Europei de la Strasbourg, primarul general al Chișinăului, Ion Ceban, a adus în atenția comunității internaționale situația confuză din domeniul administrației publice locale în Republica Moldova.

    În declarațiile sale, Ceban a subliniat progresele înregistrate în ultimii 2-4 ani în urma recomandărilor Consiliului Europei, evidențiind îmbunătățiri în dialogul instituționalizat între CALM, APL și Guvern, precum și în alte domenii precum perfecționarea procesului de consultare și consolidarea sistemului de taxe și impozite locale.
    „Pe de o parte, în urma recomandărilor Consiliului Europei și, comparativ cu perioada precedentă, pot fi constatate o serie de schimbări cu o tendință pozitivă ce vizează, în special, dialogul instituționalizat intre CALM/APL-Guvern, perfecționarea continuă a procesului de consultare, consolidarea sistemului de taxe și impozite locale, în unele cazuri anularea plafonării, creșterea bazei fiscale locale, avansarea în domeniul înregistrării, evaluării bunurilor imobile, salarizarea în APL, acces sporit la fonduri investiționale etc.”, a declarat edilul Capitalei.

    Cu toate acestea, primarul a atras atenția asupra unor abordări lipsite de continuitate și contrare principiilor de descentralizare, în special în ceea ce privește relația dintre guvern și autoritățile locale.
    „Pe de altă parte, observăm abordări lipsite de continuitate, fragmentate, selective, nefinanțate, parțiale și chiar contrare principiilor de descentralizare. În special, este vorba de relația „specială” a guvernării cu autoritățile locale din Chișinău și Găgăuzia”, a conchis Ion Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDouă cutremure au lovit România într-o singură dimineață
    Next Article Consiliul Europei, informat de Ion Ceban despre presiunile politice de la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Critici la adresa guvernării: deputatul Berlinschii vorbește despre decalajul dintre promisiuni și realitate

    22 iunie 2026

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Pșenițchi: reforma educației ar putea costa Chișinăul până la 2 miliarde de lei până în 2030

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Critici la adresa guvernării: deputatul Berlinschii vorbește despre decalajul dintre promisiuni și realitate

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Germania analizează o reformă amplă a sistemului de pensii: vârsta de pensionare ar putea crește până la 70 de ani

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău modernizează zonele de recreere: Proiect nou în Scuarul Catedralei

    22 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Speculații la Londra: Posibila demisie a premierului Keir Starmer agită scena politică britanică

    22 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.