Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Investigație PCCOCS: Administratorul unei firme imobiliare a evitat plata taxelor și a raportat venituri false
    AUTORITĂȚI

    Investigație PCCOCS: Administratorul unei firme imobiliare a evitat plata taxelor și a raportat venituri false

    13 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță câștigarea unui proces împotriva unei companii imobiliare, care va trebui să achite statului suma de 41.937.929 lei, reprezentând impozite, majorări de întârziere și amenzi.

    Decizia a fost luată de Judecătoria Chișinău (sediul Buiucani) în urma unei acțiuni civile depuse de Serviciul Fiscal de Stat. Administratorul companiei a fost investigat pentru evaziune fiscală în perioada 2012-2017, fiind acuzat că a declarat venituri mai mici sau nu a raportat deloc sumele reale.

    Faptele administratorului companiei au fost investigate de procurorii PCCOCS pentru perioada anilor 2012-2015, atunci când acesta a declarat statului venituri mai mici generate de companie, sau chiar nici nu și-a prezentat sumele veniturilor, pentru ani întregi.

    În timpul cercetării penale, administratorul și-a recunoscut vinovăția și a achitat statului prejudiciile pe care el le-a adus, de peste 4.000.000 lei. Totuși, ulterior, acesta s-a răzgândit și a renunțat la recunoașterea vinovăției.

    Însă, procurorii specializați i-au investigat și activitatea ilegală a companiei pentru perioada 2015-2017, care a prejudiciat și statul, prin evaziune fiscală, cu suma de 41.937.929 lei. Potrivit constatărilor procurorilor, în compania imobiliară cu peste 100 de agenți responsabili de vânzare și închirierea spațiilor locative, o mare parte din ei lucrau fără contracte de muncă, iar remunerarea o primeau „în plic,” fără contabilizarea veniturilor lor și, deci, fără ca în baza acelor remunerări să fie reținute impozite.

    În schimb, potrivit declarațiilor din judecată ale foștilor angajați, conducerea companiei era axată pe alte aspecte ale muncii, ca de exemplu amendarea agenților imobiliari cu până la 70 euro pentru lipsa cravatei.

    După acumularea probatoriului și trimiterea dosarului penal în judecată de către procurorii PCCOCS, urmare a demisiei judecătorului în 2023, acesta a fost preluat spre examinare de către alt judecător, dosarul finalizându-se cu pronunțarea sentinței judecătorești.

    Deși administratorul și compania au fost scutiți de pedeapsa penală datorită expirării termenului de prescripție, instanța a decis că aceștia trebuie să achite prejudiciul cauzat statului.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAdrian Dupu promite sprijin pentru primăriile din R. Moldova în cadrul întâlnirii cu 500 de aleși locali din Ialoveni
    Next Article SPPS primește terenuri în Drăsliceni pentru un centru de pregătire specială

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chișinău devine oraș al tinerilor: incubatoare de afaceri și centre gratuite de instruire

    18 septembrie 2025

    Slusari: Demisia lui Iachimovschi ridică semne de întrebare în Procuratură

    18 septembrie 2025

    Renato Usatîi: Reconstrucția totală a Întreprinderii de Stat „Calea Ferată a Moldovei” și egalarea salariaților CFM cu bugetarii pentru asigurarea plății salariilor la timp – una din prioritățile Partidului Nostru!

    18 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Cooperare moldo‑italiană: bilanţ al relaţiilor la final de mandat diplomatic

    18 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    PAS promovează drumul european ca linie roșie în Campania electorală

    18 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Chișinău devine oraș al tinerilor: incubatoare de afaceri și centre gratuite de instruire

    18 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina şi Polonia formează grup operativ comun pentru supravegherea dronelor rusești

    18 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Apel către diaspora și pregătiri pentru vot

    18 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.