Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Inundații în Rusia: Crește numărul regiunilor afectate de topirea zăpezii
    GEOPOLITICA

    Inundații în Rusia: Crește numărul regiunilor afectate de topirea zăpezii

    17 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Este în creștere numărul regiunilor din Rusia afectate de inundațiile de primăvară, cauzate de topirea zăpezii. După ce au fost inundate orașele Orsk, Orenburg și Tomsk, sunt în pericol și zeci de localități din regiunea Kurgan și Tiumen, unde a fost anunțată stare de urgență. Autoritățile au îndemnat locuitori să-și părăsească locuințele în contextul unei amenințări tot mai evidente.

    Locuitorii din regiunea Tiumen postează imagini alarmante pe rețelele de socializare – apa inundă deja drumurile. Există o probabilitate din ce în ce mai mare ca barajele să se rupă sau să se reverse în două raioane din regiunea Tiumen, a anunțat și guvernatorul local.

    „La începutul lui aprilie am primit o prognoză privind nivelul apei din râul Ishim, în perioada inundațiilor, atunci hidrologii au anunțat că acesta va depăși nivelul maxim istoric. Ne-am pregătit pentru inundații, am întărit digurile, am pregătit saci de nisip, am verificat centrele de cazare temporară. Dar ieri am primit prognoza revizuită, potrivit căreia nivelul apei va fi mult mai mare. Va crește și numărul de localități care vor fi inundate. Hidrologii promit o cantitate mare de apă. Probabilitatea ca barajele să se rupă sau să se reverse crește. De aceea, anunțăm evacuarea urgentă a populației”, a declarat guvernatorul.

    Regiunea Tiumen a anunțat stare de urgență. Nivelul apei în râurile Tobol și Ishim poate urca mult peste valorile maxime înregistrate. Mareea de primăvară este așteptată în câteva zile. Zona de risc, conform ultimelor date, acoperă peste 2 mii de case din 51 de localități.

    Inundațiile puternice și bucățile de gheață din râurile din regiunea Tomsk au afectat sute de locuințe și în această regiune.

    „Totul era în apă. Acum s-a retras puțin, dar apa era până aici”.

    Autoritățile aruncă în aer gheața de pe râuri pentru a accelera retragerea apei.

    „Pe canalul Svetlîi apa nu se mișcă. Gheața e pe loc”.

    „Apa este în interiorul casei. Nu am unde să locuiesc. Nu putem face altceva decât să așteptăm până când gheața va dispărea și apa se va retrage*”.

    Regimul de urgență a fost anunțat în patru localități din regiunea Tomsk, iar nivelul apei în râuri continuă să crească. Și în regiunea Kurgan, nivelul râului Tobol a crescut, atingând aproape opt metri. Oamenii din peste 20 de localități au primit deja ordin de evacuare.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Grosu: Referendumul despre aderarea la UE va defini prezentul și viitorul Moldovei
    Next Article Ucraina anunță: Aproape 37.000 de persoane date dispărute după invazia rusă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Donald Trump, către Giorgia Meloni: Vă deranjează dacă spun că sunteți frumoasă?

    14 octombrie 2025

    Alertă de călătorie în SUA: Vânturi puternice și risc major de inundații

    14 octombrie 2025

    Nicușor Dan: „Fenomenul corupției trebuie atacat frontal”

    14 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    ANTA participă la reforma CEMT: vehicule neutre în emisii și reguli extinse

    15 octombrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Donald Trump, către Giorgia Meloni: Vă deranjează dacă spun că sunteți frumoasă?

    14 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Avocații lui Guțul și Popan au vorbit despre o presiune fără precedent la Curtea de Apel

    14 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban solicită Parlamentului soluții legislative pentru parcări și trafic în Chișinău

    14 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Locuitorii Capitalei marchează Hramul orașului cu gânduri de pace și recunoștință

    14 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.