Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Inundații devastatoare în Bangladesh: 13 decese și 4,5 milioane de persoane afectate
    GEOPOLITICA

    Inundații devastatoare în Bangladesh: 13 decese și 4,5 milioane de persoane afectate

    23 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cel puțin 13 persoane au murit și circa 4,5 milioane de oameni din Bangladesh au fost afectați într-un fel sau altul de inundațiile provocate de ploi torențiale, au anunțat vineri autoritățile.

    „Patru milioane și jumătate de persoane au fost afectate și 13 persoane au murit pe întreg teritoriul țării”, a precizat într-un comunicat Ministerul pentru gestionarea catastrofelor.

    Aproape 190.000 de sinistrați au fost găzduiți în adăposturi de urgență, a adăugat ministerul.

    Bangladesh, o țară unde trăiesc 170 de milioane de oameni, traversată de mai multe râuri, se confruntă deseori cu inundații devastatoare.

    O mare parte din teritoriul țării este constituit din delte marile fluvii himalayane, Gange și Brahmaputra, se varsă în mare după ce au traversat India.

    Bangladeshul e una din țările cele mai vulnerabile la catastrofe asociate schimbărilor climatice. Ploile musonice provoacă în fiecare an pagube considerabile, dar încălzirea climatică le sporește amploarea și frecvența.

    Inundațiile recente au afectat 11 dintre cele 64 de districte din țară, potrivit ministerului, orașul Feni, situat în est, fiind unul dintre cele mai afectate.

    „Situația e catastrofală aici”, a declarat pentru AFP Zahed Hossain Bhuiya, de 35 de ani, salvator voluntar în Feni. „Încercăm să salvăm pe cât de multe persoane posibil”.

    Acest dezastru natural vine după mai multe săptămâni de agitație politică în Bangladesh. Peste 450 de persoane, dintre care circa 40 de membri ai forțelor de ordine, și-au pierdut viața în protestele antiguvernamentale în urma cărora prim-ministrul Sheikh Hasina a fugit în India pe 5 august.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul Japoniei susține îmbunătățirea serviciilor medicale în Criuleni
    Next Article Vasile Tarlev își lansează campania: Grupul de inițiativă a fost înregistrat la CEC

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Consiliul de Securitate al ONU se reunește în ședință cu ușile închise la cererea Rusiei pe tema conflictului din Iran

    27 martie 2026

    Trump prelungește ultimatumul privind Iranul: termen extins până la 6 aprilie

    27 martie 2026

    Rubio: Rusia este concentrată pe războiul din Ucraina, în timp ce UE acuză Moscova că sprijină Iranul

    27 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Simbol istoric reabilitat la Chișinău: a fost inaugurată Intrarea Triumfală

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: „Unirea nu a fost și nu va fi astăzi salvarea Republicii Moldova”

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Consiliul de Securitate al ONU se reunește în ședință cu ușile închise la cererea Rusiei pe tema conflictului din Iran

    27 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău, promovat la New Deal Europe Forum 2026 de primarul Ion Ceban

    27 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump prelungește ultimatumul privind Iranul: termen extins până la 6 aprilie

    27 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.