Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Întreprinderile mici și mijlocii pot beneficia de suport din partea statului pentru retehnologizarea afacerilor
    AUTORITĂȚI

    Întreprinderile mici și mijlocii pot beneficia de suport din partea statului pentru retehnologizarea afacerilor

    6 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Din luna august, întreprinderile mici și mijlocii pot beneficia de suport financiar nerambursabil, în sumă de până la 2 mln de lei (circa 100 mii de euro), din partea Organizației pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA), transmite MOLDPRES.

    Potrivit Direcției comunicare și protocol a Guvernului, banii sunt acordați pentru înlocuirea echipamentului și reducerea costurilor de producere, astfel încât companiile să devină mai competitive cu ajutorul fondurilor oferite de stat.

    Brutăria Bardar este una dintre afacerile care a beneficiat în ultimii ani de mai multe granturi oferite de ODA. Directorul și co-proprietarul companiei, Victor Nistorică, a menționat că din grantul de 2 milioane de lei obținut la începutul anului a cumpărat inclusiv un congelator și un generator electric. „Datorită acestui suport suntem în proces de transformare totală. Am achiziționat utilaje mai noi și mai inteligente, cu setări automatizate, utilaje mai econome, ceea ce înseamnă un consum mai mic de energie și de gaz”, a afirmat antreprenorul.

    Directorul interimar al ODA, Dumitru Pîntea, a subliniat că „organizația se află în discuții cu parteneri externi pentru a suplini bugetele programelor de granturi, inclusiv pentru inițiativa de retehnologizare, cu resurse de la Delegație UE sau alți donatori”.

    În anul curent, circa 50 de milioane de lei au fost alocate pentru programul de retehnologizare și eficiență energetică. Până la finele anului, din aceste resurse urmează să fie sprijiniți circa 100 de antreprenori.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova și Japonia vor coopera în domeniul schimbărilor climatice
    Next Article Nicu Popescu, întrevedere cu omologul său norvegian, Anniken Huitfeldt

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban: „Își bat joc de sistemul de justiție pentru a mă lovi politic”

    23 iunie 2026

    „Democrația Acasă” cere retragerea reformei pensiilor pentru militari și polițiști: „Riscăm un exod masiv de cadre”

    23 iunie 2026

    Moldova a plătit peste 23,4 milioane de euro în urma condamnărilor la CtEDO din ultimii 28 de ani

    23 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Noi restricții rutiere în Capitală: traficul pe Burebista, sistat în intervalul 21:00–07:00

    23 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Putin: Atacurile asupra rafinăriilor fac parte dintr-o strategie de destabilizare a Rusiei

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Capitalei cere stoparea reformei fiscale în forma actuală și compensarea pierderilor APL

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Raport Promo-LEX: partidele din Moldova devin tot mai puțin dependente de bani publici

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: programul prelungit, considerat esențial pentru dezvoltarea elevilor

    23 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.