Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Între Biserică și Stat: O colaborare pentru consolidarea stabilității în Republica Moldova
    POLITICĂ

    Între Biserică și Stat: O colaborare pentru consolidarea stabilității în Republica Moldova

    4 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Pe 4 martie, la inițiativa Bisericii și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului și Mitropolitul Basarabiei, a avut loc o întâlnire între Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania și Igor Grosu, președintele Parlamentului Republicii Moldova. În cadrul discuțiilor, liderii au subliniat importanța unui parteneriat între Biserică și Stat pentru întărirea unității naționale și promovarea valorilor tradiționale ale poporului moldovean.

    Preasfințitul Părinte Nectarie a evidențiat rolul Bisericii ca „izvor de lumină și nădejde”, o sursă importantă de sprijin spiritual și moral pentru cetățeni. Acesta a subliniat faptul că fiecare om poartă în suflet dorința de a atinge veșnicia, iar această dorință poate fi împlinită doar prin credință și rugăciune. „Trebuie să cultivăm armonia, buna înțelegere și solidaritatea pentru a construi un viitor bazat pe valorile noastre tradiționale”, a adăugat Preasfințitul Nectarie.

    În continuare, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a subliniat importanța Bisericii în menținerea identității spirituale a poporului moldovean. El a subliniat că Biserica este esențială pentru consolidarea stabilității și unității naționale și că este necesar ca Statul și Biserica să colaboreze mai strâns pentru a sprijini inițiativele care promovează pacea și bunăstarea comunității.

    În urma întâlnirii, s-a conturat un plan comun pentru un parteneriat mai puternic între Biserică și Stat, axat pe dezvoltarea unui viitor mai stabil și mai prosper pentru Republica Moldova. Ambele părți au convenit că doar printr-o colaborare strânsă se poate construi o Moldovă mai unită, mai puternică și mai respectuoasă față de tradițiile sale, dar și deschisă la provocările viitorului.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRenato Usatîi: Obiectivul Partidului Nostru în noul parlament este să corespundă maxim așteptărilor cetățenilor
    Next Article CSP nu susține desființarea PA și PCCOCS: Fuzionarea ar putea fi soluția

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Stadion multifuncțional în Cricova: Competitii, antrenamente și sănătate pentru comunitate

    4 decembrie 2025

    Ambasadorul Ucrainei: „Demilitarizarea Transnistriei — primul pas spre o soluționare reală a conflictului”

    3 decembrie 2025

    Peste 22 000 de persoane cu dizabilități în evidența municipalității

    3 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Mureșan: Regiunea transnistreană nu oprește drumul Moldovei spre Uniunea Europeană

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban avertizează: restrângerea intervențiilor deputaților, un pas spre autoritarism?

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    De ce ar plăti moldovenii în plus la fiecare comandă online: Munteanu anunță reguli noi

    5 decembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Avionul lui Zelenski, „vânat” de drone militare la Dublin — alertă de securitate maximă

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban răspunde PAS: ‘Încetați cu declarațiile false, noi facem treabă în Chișinău’

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.