Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Întâlnire tensionată între Putin și șeful armatei ruse: „Și-a mângâiat părul și a amestecat hârtii”
    GEOPOLITICA

    Întâlnire tensionată între Putin și șeful armatei ruse: „Și-a mângâiat părul și a amestecat hârtii”

    7 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Vladimir Putin pare să fi avut o întâlnire incomodă marți, 6 septembrie, cu șeful Statului Major, Valeri Gerasimov, în timp ce inspecta exercițiile militare ”Vostok 2022”, din Orientul Îndepărtat al Rusiei, relatează Reuters.

    În videoclipul publicat de serviciul de știri militare Zvezda, Vladimir Putin și șeful de Stat Major intră într-o cabină de observare, se așază la distanță unul față de celălalt și nu dialoghează deloc în timpul în care așteptau sosirea ministrului Apărării, Serghei Șoigu.

    Gerasimov și-a mângâiat părul și a amestecat hârtii, iar Putin a luat și a privit printr-o pereche de binocluri, la un moment dat recunoscând un comentariu al generalului dând scurt din cap.

    Limbajul corporal ciudat al lui Putin a atras atenția analiștilor politici și militari pe rețelele de socializare.

    ”Este evident că Putin nici măcar nu vrea să vorbească cu comandantul forțelor armate ruse”, a scris fostul premier suedez Carl Bildt pe Twitter.

    Într-un alt videoclip, atmosfera a părut mai relaxată, Putin și Șoigu apărând în timp ce făceau o glumă când Gerasimov vorbea la telefon.

    În cele peste 190 de zile de război, șeful Statului Major al armatei ruse a fost aproape absent din peisajul public, lucru care a dus la speculații privind poziția sa față de Putin.

    Prin continuarea exercițiilor militare ”Vostok” (Est), care au loc o dată la patru ani, președintele rus a părut să trimită un semnal că armata este capabilă să își desfășoare activitatea ca de obicei, în ciuda pierderilor înregistrate în Ucraina.

    Cu toate acestea, Ministerul rus al Apărării a precizat că exercițiile, care au început la 1 septembrie, implică acum doar 50.000 de soldați, față de 300.000 în 2018. Analiștii militari occidentali consideră însă că ambele cifre sunt exagerate.

    Manevrele au inclus forțe atât din India, cât și din China, deși nu a fost clar dacă Putin a văzut trupe din aceste țări în acțiune, notează stirileprotv.ro

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldovagaz va solicita ANRE să majoreze tariful la gaz. Cât cere
    Next Article Filat: „Dacă nu va fi schimbat Guvernul, vom avea o toamnă foarte fierbinte”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Peskov: Rusia nu va ataca Ucraina până pe 1 februarie

    30 ianuarie 2026

    Viktor Orban acuză că Bruxelles-ul „cooperează în secret cu Kievul” împotriva Ungariei

    30 ianuarie 2026

    UE alocă 153 de milioane euro pentru Ucraina și Republica Moldova

    30 ianuarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    20 zile arest preventiv pentru un fost primar din Boldureşti, Nisporeni

    30 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul Capitalei cere verificarea autorizațiilor de construcție pentru proiectele guvernamentale

    30 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fracțiunea PAS din CMC anunță boicotarea ședințelor și critică lipsa bugetului pentru anul 2026

    30 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Serviciile municipale instalează puncte de intervenție rapidă: Peste 200 de lăzi cu sare și nisip în toate sectoarele

    30 ianuarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peskov: Rusia nu va ataca Ucraina până pe 1 februarie

    30 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.