Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Întâlnire la Budapesta între Maia Sandu și Vladimir Zelenski
    AUTORITĂȚI

    Întâlnire la Budapesta între Maia Sandu și Vladimir Zelenski

    8 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu omologul său ucrainean, Vladimir Zelenski, la Budapesta, Ungaria. Cei doi lideri au discutat despre „rezistența Ucrainei în fața invaziei ruse și despre drumul nostru comun spre Uniunea Europeană”.

    Maia Sandu a subliniat că „Moldova rămâne ferm alături de Ucraina”.

    „Vom continua să lucrăm pentru restabilirea păcii și securității în Europa”, a notat Maia Sandu pe o rețea socială.

    La rândul său, președintele Ucrainei a menționat că discuțiile s-au axat și pe eforturile de a contracara dezinformarea rusă.

    „Am discutat despre provocările comune de securitate generate de agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, precum și despre eforturile de a contracara dezinformarea rusă. De asemenea, ne-am coordonat eforturile pe calea către UE.

    Principalul lucru este că drumul țărilor noastre către Uniunea Europeană ar trebui să ofere oamenilor noștri mai multe oportunități, o mai mare stabilitate socială și securitate economică. O Europă unită face națiunile mai puternice”, a notat Zelenski pe X.

    De menționat că președinta Maia Sandu a participat, pe data de 7 noiembrie, la cea de-a cincea ediție a Summitului Comunității Politice Europene, desfășurat la Budapesta, Ungaria, și găzduit de prim-ministrul Viktor Orban. 

    Șefa statului a avut mai multe întrevederi cu lideri europeni, șefi de stat și guvern, cu care a discutat despre cooperarea ce aduce beneficii concrete cetățenilor moldoveni și despre eforturile comune de a proteja democrația în țara noastră.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLavrov: Moscova, pregătită să colaboreze cu noua administrație Trump pentru restabilirea relațiilor ruso-americane
    Next Article Mihail Podoleak: Victoria lui Donald Trump va schimba politica externă a SUA, inclusiv față de Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primarul din Bălți acuză Apă-Canal de neglijență după poluarea Nistrului: orașul, fără surse alternative de apă

    14 aprilie 2026

    Tiraspolul scoate din plafonul bugetar cheltuielile pentru energia produsă la Cuciurgan

    14 aprilie 2026

    CSP examinează raportul de evaluare a procurorului general interimar Alexandru Machidon

    14 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: Autoritățile trebuie să îmbunătățească comunicarea cu cetățenii și să crească încrederea publică

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul din Bălți acuză Apă-Canal de neglijență după poluarea Nistrului: orașul, fără surse alternative de apă

    14 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Lucrări non-stop în Chișinău: intervenții inclusiv pe timp de noapte și în zile de sărbătoare

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tiraspolul scoate din plafonul bugetar cheltuielile pentru energia produsă la Cuciurgan

    14 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Belgia și Spania vor acorda Ucrainei câte 1 miliard de euro pentru apărare în 2026

    14 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.