Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Infrastructura rutieră și transportul public, cele mai mari probleme în suburbii
    POLITICĂ

    Infrastructura rutieră și transportul public, cele mai mari probleme în suburbii

    6 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Aproape fiecare al doilea locuitor din suburbiile Capitalei susține că cea mai mare problemă care trebuie soluționată prioritar este starea drumurilor. Alți aproximativ 16 la sută susțin că cea mai stringentă problemă este transportul public, urmată de apă și canalizare. Opiniile au fost exprimate într-un studiu realizat de un grup de inițiativă în cadrul Programului Buget Civil, ediția 2022.

    Sondajul arată că în proporție mai mare de starea drumurilor sunt preocupați locuitorii comunelor Colonița (90%), Grătiești (78%), Cruzești (71%), Condrița (67%), Băcioi (65%), Trușeni (64%) și orașului Sângera (55%).

    Problema accesibilității la transport public deranjează cel mai mult pe locuitorii orașelor Vatra (38%), Codru (33%), Durlești (28%) și pe cei din comunele Budești (28%) și Ghidighici (20%).

    Suburbiile cele mai afectate de problema apei și canalizării sunt Ghidighici (36%), Trușeni (24%), Condrița (22%) și Ciorescu (20%).

    Printre alte probleme evocate de localnici se numără salubrizarea străzilor (4,3%), starea ecologică (4,2%), deservirea medicală a populației (3,4%), îngrijirea vârstnicilor (3,3%), amenajarea locurilor de agrement (1,8%) etc.

    Studiul a fost realizat pe un eșantion de 1800 de persoane din cele 18 suburbii ale municipiului Chișinău. În fiecare comună sau oraș, numărul de chestionați a fost stabilit în funcție de cifra alegătorilor care au participat la cel mai recent scrutin.

    Amintim că în perioada 2020-2022, autoritățile municipale au investit în cele 18 suburbii peste jumătate de miliard de lei. În acest an, de exemplu, pentru proiectele din localități s-au alocat 107 milioane de lei, iar suplimentar doar pentru reparația drumurilor au fost investite 60 de milioane.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleStudiu: În ultimii trei ani, suburbiile au înregistrat o dezvoltare mai bună
    Next Article Ursula Von der Leyen transmite țărilor din Balcani să se decidă dacă vor cu UE sau cu Rusia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Provocare la Tiraspol: Separatiștii au comemorat „victimele ocupației germano-române”

    10 august 2026

    Președintele Serbiei avertizează asupra escaladării războiului din Ucraina: „Nimeni nu vrea să vadă pacea”

    10 august 2026

    Lucrările continuă pe strada Paris: Blocurile de locuit sunt modernizate

    10 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Infrastructură modernizată în sectorul Buiucani: pe strada Nicolae H. Costin au fost create 27 de locuri noi de parcare

    10 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, rechemat pentru consultări după explozia de la Crocmaz

    10 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Provocare la Tiraspol: Separatiștii au comemorat „victimele ocupației germano-române”

    10 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Strada Mitropolit Dosoftei, în proces de reabilitare pe tronsonul Henri Coandă – Mihai Viteazul

    10 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah îl îndeamnă pe noul Ambasador al SUA să privească dincolo de „vitrina” conducerii țării: „Justiţia se face în studiourile televiziunilor afiliate guvernării”

    10 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.