Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Inflația în Moldova înregistrează o reducere la 4,3% în februarie
    AUTORITĂȚI

    Inflația în Moldova înregistrează o reducere la 4,3% în februarie

    21 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Inflația în țară înregistrează o scădere pentru a cincea lună consecutiv, situându-se la 4,3% în luna februarie. Aceasta reprezintă o reducere cu 0,3 puncte procentuale față de luna precedentă, conform declarațiilor făcute de guvernatoarea Băncii Naționale a Republicii Moldova (BNM), Anca Dragu.

    Anca Dragu a explicat că această tendință descendentă a inflației poate fi atribuită în principal scăderii prețurilor la produsele alimentare pe piața internațională. De asemenea, baza înaltă și cererea scăzută au contribuit la diminuarea ratei inflației în țară.

    „Inflația efectivă a fost cu 0,5 puncte procentuale mai joasă decât cea prognozată. Abaterea a fost determinată, după ce s-a produs un decalaj temporar în ajustarea tarifelor la servicii medicale pentru luna iulie curent. Balanța riscurilor prognozei inflației este dezinflaționistă, iar incertitudinile rămân pronunțate. Banca Națională a Moldovei urmărește îndeaproape procesul inflaționist, evaluând riscurile și incertitudinile asociate, pentru a menține inflația în intervalul de ±1,5 puncte procentuale de la ținta de 5,0 la sută”, a precizat Anca Dragu.

    Precizăm că, de la începutul războiului Federației Ruse în Ucraina, Republica Moldova a înregistrat o creștere record a inflației anuale, de la 5 procente în 2021 la peste 34 la sută în 2022, cea mai mare în ultimii 22 de ani. Prin urmare, produsele s-au scumpit de câteva ori, iar puterea de cumpărare a anumitor produse și servicii a scăzut.

    Abia la mijlocul anului trecut, inflația a început să scadă și constituie în prezent 4,3 %. De asemenea, s-a temperat și ritmul creșterii prețurilor la produsele alimentare și la combustibili. Potrivit prognozelor, în acest an inflația va fi în limita intervalului de 5 la sută, optim pentru creșterea economică.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSUA testează cu succes o armă hipersonică lansată din aer în Oceanul Pacific
    Next Article MAN susține dreptul la vot prin corespondență, dar critică lipsa transparenței

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Stoianoglo: Reformele actuale pot bloca Moldova în clusterul 1 al negocierilor de aderare la UE

    17 iunie 2026

    Guvernul întărește lupta împotriva spălării banilor: reguli noi și certificare obligatorie pentru specialiști

    17 iunie 2026

    Stocuri obligatorii de gaze pentru regiunea transnistreană: proiect nou în Parlament

    17 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Zi agitată la Parlament: MAN anunță protest și conferință de presă pe 18 iunie

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună: aproape jumătate dintre moldoveni se gândesc să plece din țară, pe fondul crizei sociale

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Balul Absolvenților 2026 îl are ca invitat principal pe DJ Vanotek, într-un spectacol în aer liber la Chișinău

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Sondaj: 67% dintre ucraineni cred că țara va avea un alt președinte după războiul cu Rusia, în creștere față de 2023

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Buiucani: teren modern de joacă și zonă de fitness, amenajate pe strada Alba Iulia

    17 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.