Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Incident violent în Telenești: Polițiști atacați în timp ce documentau un caz de agresiune în familie
    AUTORITĂȚI

    Incident violent în Telenești: Polițiști atacați în timp ce documentau un caz de agresiune în familie

    2 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un bărbat ar fi fost gazat și încătușat după ce i-ar fi atacat pe doi polițiști cu o bâtă, în timp ce aceștia documentau un caz de agresiune în familie. Incidentul a avut loc aseară, 1 iulie, în jurul orei 18:45, în localitatea Crăsnășeni din raionul Telenești.

    Potrivit surselor PulsMedia.MD din cadrul IP Telenești, dar care au solicitat să le fie păstrat anonimatul, doi polițiști au mers să documenteze în localitatea menționată un caz de violență în familie, dar au fost atacați și bătuți de către agresor.

    Individul, care s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 38 de ani, când i-a văzut pe oamenii legii, a început să manifeste un comportament agresiv. Acesta i-a aplicat o palmă unuia dintre polițiști, iar pe cel de-al doilea l-a lovit de mai multe ori cu o bâtă peste brațe și în regiunea spatelui, provocându-le dureri fizice și leziuni corporale. 

    Oamenii legii i-au solicitat atacatorului de mai multe ori să înceteze acțiunile huliganice și l-au avertizat că vor utiliza mijloacele speciale, însă, văzând că acesta îi ignoră, cei doi polițiști au folosit spray cu gaze lacrimogene din dotare, dar și l-au pus la pământ și l-au încătușat.

    Ulterior, individul a fost escortat la IP Telenești, unde a fost reținut pentru 72 de ore.

    Totodată, fiind testat cu aparatul Drager, rezultatele au arătat că acesta avea o concentrație de 0,74 mg/l alcool în aerul expirat.

    Pe numele său a fost pornit un dosar penal în baza art. 349 din Codul penal, pentru amenințarea sau violența săvârșită asupra unei persoane cu funcție de răspundere sau a unei persoane care își îndeplinește datoria obștească.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVeronica Roșca la AP OSCE: Moldova intensifică măsurile împotriva dezinformării rusești
    Next Article NATO introduce măsuri intensificate pentru sprijinirea Ucrainei în contextul tensiunilor geopolitice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Start pentru reabilitarea străzii 31 August: compania executantă a fost desemnată

    11 mai 2026

    Ion Ceban invită chișinăuienii la Ziua Familiei în PMAN pe 16 mai

    11 mai 2026

    „Pactul Democratic pentru Europa”, discutat la Chișinău: peste 50 de delegații așteptate la reuniunea Consiliului Europei

    11 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Onța prezintă contrastul: de la gunoiște ilegală la poligon modern de mediu

    11 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Irina Vlah propune referendumuri locale privind amalgamarea primăriilor din Republica Moldova

    11 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Start pentru reabilitarea străzii 31 August: compania executantă a fost desemnată

    11 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ministrul Apărării al Letoniei și-a anunțat demisia în contextul incidentelor cu drone provenite dinspre Rusia

    11 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban invită chișinăuienii la Ziua Familiei în PMAN pe 16 mai

    11 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.