Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Încă un candidat la funcția de primar al municipiul Chișinău
    POLITICĂ

    Încă un candidat la funcția de primar al municipiul Chișinău

    27 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul pretor al sectorului Buiucani, Vadim Brînzaniuc, a fost desemnat candidatul Partidului Social Democrat European pentru funcția de primar al municipiul Chișinău. Anunțul a fost făcut joi în cadrul unei conferințe de presă, transmite IPN.

    Liderul PSDE, Ion Sula, a declarat că Vadim Brînzaniuc este președintele organizației municipale a partidului, dar și vicepreședinte al formațiunii.

    „Are o experiență destul de bogată în administrarea publică locală. Domnia sa este un viitor primar bun și sunt sigur, împreună cu colegii, că este cea mai potrivită candidatură din partea Partidului Social Democrat European”, a notat Ion Sula.

    La rândul său, Vadim Brînzaniuc a declarat că echipa sa este conștientă de responsabilitatea care le revine, pentru că își doresc să vină în fața cetățenilor cu o ofertă politică și administrativă serioasă, să pună împreună bazele unei dezvoltări rapide și durabile a capitalei.

    Până în prezent, patru formațiuni și-au prezentat candidații pentru funcția de primar general al capitalei. Partidul Acțiune și Solidaritate l-a prezentat în calitate de candidat pe deputatul Lilian Carp, vicepreședintele PAS; Partidul Platforma Demnitate și Adevăr – pe fostul viceprimar al capitalei, Victor Chironda; Coaliția pentru Unitate și Bunăstare – pe Ion Bulgac, președintele organizației de tineret CUB, iar Partidul Liberal – pe Ion Purice, care este vicepreședinte al formațiunii.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSondajele de la TV sunt manipulări publice. Ceban: Nu vă lăsați prostiți
    Next Article Radu Marian a plecat în SUA: Mă aflu la Universitatea Stanford

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Investitori internaționali și autoritățile discută extinderea și modernizarea aeroporturilor din Moldova

    4 martie 2026

    Republica Moldova nu a primit notificări oficiale de la Ucraina privind restricții la importuri

    4 martie 2026

    De la cerere la statut de candidat: Moldova continuă reformele în parteneriat cu UE

    3 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Investitori internaționali și autoritățile discută extinderea și modernizarea aeroporturilor din Moldova

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Republica Moldova nu a primit notificări oficiale de la Ucraina privind restricții la importuri

    4 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski: Rusia ar pierde până la 35.000 de soldați pe lună și pregătește o nouă mobilizare

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    De la cerere la statut de candidat: Moldova continuă reformele în parteneriat cu UE

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Uniunea Europeană avertizează asupra riscurilor escaladării militare în Orientul Mijlociu

    3 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.