Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Încă 30 de zile de arest pentru ex-deputații Reșetnicov, Sîrbu, Zagorodnîi și Vitiuc
    POLITICĂ

    Încă 30 de zile de arest pentru ex-deputații Reșetnicov, Sîrbu, Zagorodnîi și Vitiuc

    3 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Încă 30 de zile de arest pentru patru foști deputați cercetați pentru îmbogățire ilicită: Artur Reșetnicov, Sergiu Sîrbu, Anatolie Zagorodnîi și Vladimir Vitiuc. O hotărâre în acest sens a fost pronunțată de către Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana. Informația a fost confirmată pentru IPN de către procurorul Mariana Cherpec, responsabilă de comunicarea Procuraturii Generale cu reprezentanții mass-media.

    Unul dintre cei patru foști parlamentari, Vladimir Vitiuc, este internat într-o instituție medicală.

    Fosta deputată Violeta Ivanov, cercetată în aceeași cauză, se află în arest la domiciliu. Pe 23 februarie, instanța i-a  prelungit măsură cu încă 30 de zile.

    Cei cinci deputați  au fost reținuți pe 2 februarie. Toți sunt cercetați pentru îmbogățire ilicită, iar cazurile sunt investigate în conexiune cu anchetele penale efectuate pe faptul coruperii unor parlamentari pentru părăsirea fracțiunii din care făceau parte.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban, adresare către Guvern: Cerem activarea altor spații de cazare a refugiaților, în caz contrar vom caza oamenii în instituțiile de învățământ
    Next Article Volodimir Zelenski: Dacă cineva crede că ucrainenii se vor preda, nu știe nimic despre Ucraina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban: Reforma educațională ar putea afecta autonomia locală și programele sociale din Capitală

    2 iunie 2026

    Angela Cutasevici: Transferul gestiunii școlilor către centru ar putea bloca activitatea instituțiilor din Chișinău

    2 iunie 2026

    Serviciul educațional cu program extins din școlile capitalei, apreciat pentru stabilitatea oferită familiilor

    2 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Criză instituțională în Găgăuzia: președintele interimar al Adunării Populare a demisionat

    2 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Reforma educațională ar putea afecta autonomia locală și programele sociale din Capitală

    2 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Jared Kushner, ginerele lui Donald Trump, în centrul unei anchete în Albania privind un proiect turistic de lux

    2 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Transferul gestiunii școlilor către centru ar putea bloca activitatea instituțiilor din Chișinău

    2 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Două proiecte destinate ONG-urilor, finanțate de stat pentru instruire și dezvoltare organizațională

    2 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.