Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » În spitalele din Chișinău crește numărul pacienților, zilnic sunt internate 929 persoane, adulți si copii, confirmate cu infecția COVID-19
    AUTORITĂȚI

    În spitalele din Chișinău crește numărul pacienților, zilnic sunt internate 929 persoane, adulți si copii, confirmate cu infecția COVID-19

    4 octombrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Situația Covid-19 în capitală este un alarmantă, notează primarul general Ion Ceban, care spune că cca 1/3 de cazuri sunt înregistrate în Chișinău. Edilul afirmă că în spitalele municipale la zi sunt internate 929 persoane, adulți si copii, confirmate cu infecția COVID-19, din care în stare extrem de gravă sunt 44 persoane.

    „Spitalele municipale fac față cu greu numărul mare de pacienți care necesită spitalizarea. În special zilnic suntem la limita cu paturile de Terapie Intensivă. Medicii ne comunică că acest val al tulpinii Delta este cel mai agresiv de până acum: și după intensitate, și după afecțiunile și complicațiile care le generează. Suntem în analize și consultări, împreună cu specialiștii, am pregătit scenarii pentru a face față numărului crescut de internări, inclusiv, în Terapia Intensivă.

    Direcția de sănătate împreună cu colegii din spitalele Covid ne atenționează asupra numărului limitat de paturi: atât paturi de tratament în staționar, cât în special a paturilor ATI”, a declarat edilul.

    Primarul afirmă că astfel, analizăm extinderea numărului de paturi Covid în spatiile medicale, cât și extinderea paturilor de Terapie Intensivă.

    „Cel mai probabil vom activa un bloc al Spitalului “Sf. Treime” ca bloc Covid-19, inclusiv cu cca. 30-32 paturi ATI. Totodată, vom activa o secție Covid și la Spitalul Clinic Municipal nr.4 – secție pentru pacienții pentru tratamente paliative, suspecți sau confirmați cu coronavirus. Actualmente, din toate spitalele municipale, doar Spitalul „Gh. Paladi” încă nu este activat ca spital Covid.

    Dacă va fi necesar, vom activa și la acest spital 200-300 paturi Covid, inclusiv 10 paturi de Terapie Intensiva”, a conchis acesta.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleȚîcu: „Ion Ceban a făcut în 2 ani de zile a făcut mai mult decât a făcut Dorin Chirtoacă în 3 mandate”
    Next Article LIVE// Briefing de presă susținut de către deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Iulia Dascălu părăsește PAS: „Nu mai rezonăm cu valorile mele”

    25 noiembrie 2025

    Deputatul Partidului Nostru, Elena Grițco: Guvernarea trebuie să renunțe la secretomanie și să înceapă un dialog deschis cu cetățenii!

    25 noiembrie 2025

    Fosta deputată Iulia Dascălu a anunțat că părăsește Partidul Acțiune și Solidaritate

    25 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Inițiativă diplomatică majoră: negocieri secrete SUA‑Rusia la Abu Dhabi pentru un acord de pace în Ucraina

    25 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Iulia Dascălu părăsește PAS: „Nu mai rezonăm cu valorile mele”

    25 noiembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban critică gestionarea incidentelor de către autorități: „Oamenii nu sunt informați corect”

    25 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Grosu: „Ridiculizarea căderii dronelor este gravă și periculoasă”

    25 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Oficial din Guvern: Moldova primește acces la fonduri UE pentru modernizarea infrastructurii

    25 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.