Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » În R. Moldova ar putea fi creat Fondul de subvenționare în domeniul mass-media
    POLITICĂ

    În R. Moldova ar putea fi creat Fondul de subvenționare în domeniul mass-media

    28 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În Republica Moldova ar putea fi creat Fondul de subvenționare în domeniul mass-media. Un proiect de lege în acest sens, elaborat cu titlu de inițiativă legislativă de către un grup de deputați în baza propunerilor venite de la societatea civilă, a fost supus consultărilor publice organizate de Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, scrie Serviciul de presă al Parlamentului.

    Autorii argumentează că asemenea fonduri funcționează în mai multe țări, iar în Republica Moldova cadrul normativ național nu conține prevederi de susținere pentru mass-media, pe măsură să-i fortifice sustenabilitatea economico-financiară. Necesitatea stringentă a unui Fond s-a făcut resimțită acut, mai ales, în cei doi ani de pandemie, când mass-media a rămas de una singură în fața provocărilor majore (dar și a cheltuielilor mari și neprevăzute), și în anul 2022, când a fost declanșat războiul în Ucraina, iar mass-media, din nou, a trebuit să caute resurse suplimentare pentru a face față noilor provocări.

    Prin urmare, subvenționarea proiectelor mass-media va contribui la dezvoltarea pluralismului mediatic, la sprijinirea proiectelor culturale, educaționale și de alfabetizare media, la încurajarea abordării subiectelor și problemelor din domeniile de interes social general, la fortificarea independenței editoriale și economice

    Potrivit proiectului, volumul mijloacelor financiare ale Fondului se aprobă prin legea anuală a bugetului de stat. Totodată Fondul poate fi completat/finanțat prin donații, sponsorizări și granturi, precum și alte surse financiare neinterzise de lege. Proiectul stabilește criteriile de eligibilitate pentru instituțiile mass-media, care urmează a fi întrunite cumulativ. Astfel, instituția trebuie să fie înregistrată în Registrul instituțiilor mass-media, să respecte Codul deontologic, să fie prezentă în domeniu de cel puțin un an, să nu aibă restanțe la buget și să nu fie sancționată pentru încălcarea Codului serviciilor media audiovizuale și a Codului deontologic al jurnalistului.

    După înregistrare, consultări și avizări, PROIECTUL va fi supus dezbaterilor în cadrul ședinței plenare a Parlamentului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNicu Popescu: „Suntem pe deplin angajați să continuăm eforturile noastre pentru a iniția negocierile de aderare până la sfârșitul acestui an”
    Next Article Premierul Israelului ar putea efectua o vizită la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Criza politică din Găgăuzia se adâncește: alegerile locale întârzie, dialogul cu Chișinăul rămâne blocat

    9 martie 2026

    PAS Hâncești îl exclude pe Dumitru Vartic din partid și îi retrage sprijinul politic

    9 martie 2026

    Primarul Capitalei: PAS și PSRM au căzut de acord să împiedice funcționarea Consiliului Municipal

    9 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Criza politică din Găgăuzia se adâncește: alegerile locale întârzie, dialogul cu Chișinăul rămâne blocat

    9 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Human Rights Watch acuză Israelul de folosirea ilegală a fosforului alb în sudul Libanului

    9 martie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Educatoare vizată într-un incident la o grădiniță din Chișinău. Primarul cere concedieri

    9 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Universitățile din Bangladesh vor fi închise anticipat pentru a economisi energie

    9 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    PAS Hâncești îl exclude pe Dumitru Vartic din partid și îi retrage sprijinul politic

    9 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.