Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » „Împotriva dictaturii instituite de Maia Sandu”: Protestele continuă, de data aceasta – în fața hotelurilor unde sunt cazate delegațiile europene și jurnaliști străini
    POLITICĂ

    „Împotriva dictaturii instituite de Maia Sandu”: Protestele continuă, de data aceasta – în fața hotelurilor unde sunt cazate delegațiile europene și jurnaliști străini

    2 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Zeci de tineri protestează în tăcere în fața hotelurilor din Capitală, unde sunt cazați liderii europeni și jurnaliștii care au participat la summitul Comunității Politice Europene.

    Manifestanții poartă tricouri pe care sunt imprimate mesaje în limba engleză, în care o acuză pe președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, de dictatură: „Europa, o susții pe Maia Sandu. Susții, în același timp, interzicerea presei independente? Anularea alegerilor libere? Presiunea exercitată asupra opoziției politice și arestarea politicienilor incomozi?”

    De asemenea, protestatarii poartă pancarte cu următoarele inscripții: „Maia Sandu, încetează să minți”, „Maia Sandu=dictatura”.

    Acțiuni similare au avut loc pe mai multe străzi din municipiul Chișinău, în zilele de 31 mai și 1 iunie. De asemenea, oamenii au atârnat la balcoanele blocurilor bannere cu mesaje de condamnare a dictaturii.

    Până la momentul difuzării acestei știri, acțiunea de protest nu a fost comentată de serviciile de presă ale Guvernului, Președinției, PAS.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE // Dorin Recean și premierul Cehiei susțin o conferință de presă
    Next Article Prim-ministrul ceh: Summitul a fost foarte important pentru Europa

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Președinta Maia Sandu, în vizită la Varșovia pentru discuții privind aderarea Moldovei la UE

    8 iulie 2025

    Diaspora moldovenească se mobilizează: sute de cetățeni înregistrați pentru vot

    7 iulie 2025

    Ion Chicu în vizită la Crasnoarmeiscoe și Țalăiești: Priorități pentru comunitate

    7 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Moldovenii din Rusia își pot legaliza șederea până în 2026 – fără patentă și fără scop declarat

    25 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Veaceslav Platon, condamnat în lipsă la 24 de ani de închisoare în Rusia

    25 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ce condiție pune Kremlinul pentru o întâlnire între Putin și Zelenski

    25 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Prim-ministrul Dorin Recean a discutat cu primarii suburbiilor municipiului Chișinău: „Viitorul țării depinde de unitatea noastră pe calea de aderare la Uniunea Europeană”

    25 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună: Declarațiile lui Popșoi și Țăranu arată o politică de stat discriminatorie

    25 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.