Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ilie Ceban demască informațiile false cu privire la autorizația de construcție pe str. Lacului 57
    AUTORITĂȚI

    Ilie Ceban demască informațiile false cu privire la autorizația de construcție pe str. Lacului 57

    14 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Viceprimarul Ilie Ceban a condamnat speculațiile și informațiile denaturate distribuite în spațiul public referitor la faptul emiterii de către Primăria municipiului Chișinău a Autorizației de construcție pentru edificarea unui bloc de locuințe pe str. Lacului 57.

    „Primăria municipiului Chișinău a refuzat eliberarea Autorizației de construcție având în vedere faptul că documentația de proiect a fost elaborată cu încălcarea prescripțiilor stabile în Certificatul de urbanism pentru proiectare, precum și a normativelor în construcții”, a declarat Ceban într-o postare pe Facebook.

    Primarul general a precizat că beneficiarul a depus o plângere la Direcția de poliție a municipiului Chișinău și la Centrul Național Anticorupție pe faptul refuzului Primăriei municipiului Chișinău de a elibera autorizația de construcție.

    „De asemenea, a fost constestat în Instanța de judecată refuzul Primăriei de a elibera acte permisive pentru construcția acestui bloc”, a mai spus Ceban.

    Primarul general a reiterat faptul că Primăria municipiului Chișinău emite acte permisive doar în conformitate cu cadrul legal, iar în cazul nerespectării cerințelor legale sunt emise refuzuri.

    „Condamnăm practicile de dezinformare și îndemnăm actorii politici să nu își facă rating politic prin declarații false și speculative”, a punctat Ilie Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSiegfried Mureșan a propus Comisiei Europene inițierea negocierilor de aderare a Moldovei la UE
    Next Article Președinta Maia Sandu a discutat cu ambasadorii statelor membre ale UE, acreditați în Republica Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Poluarea Nistrului: prejudiciile ar putea ajunge la miliarde de lei, evaluarea finală este în desfășurare

    21 aprilie 2026

    Bilet mai scump, dar transport mai modern în Chișinău, spun autoritățile locale

    21 aprilie 2026

    Tot mai mulți tineri aleg învățământul profesional tehnic în Moldova. Numărul elevilor a depășit 50.000

    21 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, după ruptura dintre PSD și Guvernul Bolojan

    21 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Delegație parlamentară a Republicii Moldova în vizită oficială în China

    21 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Poluarea Nistrului: prejudiciile ar putea ajunge la miliarde de lei, evaluarea finală este în desfășurare

    21 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Bilet mai scump, dar transport mai modern în Chișinău, spun autoritățile locale

    21 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kremlinul critică planurile europene privind exercițiile nucleare, acuzând „militarizarea” UE

    21 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.