Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Igor Grosu: „Vom continua să cooperăm pentru a prelua de la Austria expertiză și bune practici de guvernare”
    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu: „Vom continua să cooperăm pentru a prelua de la Austria expertiză și bune practici de guvernare”

    29 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat cu delegația Grupului parlamentar de prietenie Austria – Moldova, Ucraina, Belarus din cadrul Parlamentului Republicii Austria, condusă de parlamentarul Helmut Brandstätter. Discuțiile s-au referit la modul în care poate fi întărită cooperarea în domenii cheie precum combaterea dezinformării, dar și atragerea investițiilor pe diverse dimensiuni, cum ar fi energia regenerabilă și producția agricolă. 

    „Avem un parteneriat foarte bun cu Austria și am mulțumit, la întrevedere, pentru suportul oferit prin intermediul Agenţiei austriece pentru Dezvoltare (AAD), care implementează în prezent 14 proiecte în domenii ca dezvoltarea rurală, infrastructură, agricultură, educație, protecția mediului. În raionul Edineț, cu suportul AAD și a Uniunii Europene, va fi construită o stație de epurare a apei, de care vor beneficia școli, grădinițe, instituții publice, întreprinderi și gospodării din zonă”, a menționat șeful legislativului.

    Oficialii au discutat și despre faptul că Austria este un ferm aliat al Republicii Moldova în eforturile de reformă și de aderare la Uniunea Europeană și că a susținut introducerea sancțiunilor împotriva celor care destabilizează situația în țara noastră. „Vom continua să cooperăm, prin intermediul instituțiilor noastre, pentru a prelua de la Austria expertiză și bune practici de guvernare”, a spus Președintele Parlamentului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrim-ministrul Dorin Recean, în discuții cu membrii rețelei „Uniți pentru Moldova” din Parlamentul European
    Next Article Inițiativă: Sancțiuni mai dure pentru încălcări în construcții

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Stoianoglo: „Programul ALTERNATIVA este construit pe nevoile oamenilor, nu pe geopolitică”

    7 septembrie 2025

    PAS în teren la nord: Recean, la Briceni — dialog direct cu cetățenii

    7 septembrie 2025

    Partidul Nostru promite independența judecătorilor și toleranță zero față de corupție

    7 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente

    Stoianoglo: „Programul ALTERNATIVA este construit pe nevoile oamenilor, nu pe geopolitică”

    7 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Ministru în funcție, limbaj injurios și prezență la campanie: cazul Alexei Buzu; CEC nu s-a autosesizat

    7 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Igor Grosu, în Portugalia: „Împreună cu diaspora, mergem în direcția corectă”

    7 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Bookfest Chișinău: deputata Olesea Stamate, întâlnire „neașteptată și foarte plăcută” cu ieromonahul Savatie Baștovoi

    7 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    „Bannere vs. respect”: Ceban critică PAS la Cahul, după un video în care Buzu ar insulta alegători

    7 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.