Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Igor Grosu a discutat cu președinții Senatului și Camerei Deputaților din Parlamentul Italiei
    POLITICĂ

    Igor Grosu a discutat cu președinții Senatului și Camerei Deputaților din Parlamentul Italiei

    7 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut întrevederi cu președintele Senatului, Ignazio la Russa, și președintele Camerei Deputaților din Parlamentul Republicii Italiene, Lorenzo Fontana. Discuțiile s-au axat pe prioritățile cetățenilor moldoveni care locuiesc în Italia, precum și pe agenda parlamentară a Republicii Moldova, a relatat pentru MOLDPRES Direcția comunicare și relații publice a Legislativului.

    „Legăturile strânse, care există între țările noastre, se datorează inclusiv comunității de cetățeni moldoveni care locuiesc în Italia”, a accentuat președintele Parlamentului, Igor Grosu.

    Oficialii au avut un schimb de opinii mai detaliat despre prioritățile de pe agenda legislativului de la Chișinău, inclusiv despre îmbunătățirea diplomației parlamentare în promovarea mai activă a intereselor cetățenilor moldoveni atât în țară, cât și peste hotare.

    „M-am bucurat de interesul și deschiderea părții italiene de a avansa relațiile noastre bilaterale în mai multe domenii de interes comun, precum justiția, relansarea economiei, agenda europeană, proiecte culturale”, a concluzionat șeful legislativului, Igor Grosu.

    De asemenea, președintele Parlamentului și-a exprimat recunoștința pentru sprijinul plenar în eforturile autorităților de modernizare a țării noastre, iar oficialii italieni au dat asigurări că Republica Moldova poate conta pe susținerea Italiei în realizarea agendei sale europene.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban: Grădinițele din Chișinău adoptă un meniu sănătos pentru sezonul vară-toamnă
    Next Article LIVE // Ședința Guvernului Republicii Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Șefa MAI: 2025 a fost unul dintre cei mai dificili ani pentru securitatea țării

    17 decembrie 2025

    5.941 de apartamente și 35 de hectare aproape de Porțile Chișinăului: proiectul contestat de opoziție

    17 decembrie 2025

    Pas istoric spre justiție: Comisia Internațională de Reclamații pentru Ucraina, instituită oficial

    17 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Filat anunță că va asista la toate ședințele din dosarul lui Plahotniuc: „E o farsă”

    17 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Buget 2026: Partidul Nostru vrea o bază de calcul mai mare pentru salariile cadrelor didactice

    17 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Șefa MAI: 2025 a fost unul dintre cei mai dificili ani pentru securitatea țării

    17 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova, pe cale de revenire economică — FMI țintește reforme și prudență

    17 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Fosta șefă a oficiului teritorial Călărași al unui partid, condamnată pentru finanțare ilegală

    17 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.