Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Igor Dodon: PSRM condamnă politica de dezbinare a societății
    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon: PSRM condamnă politica de dezbinare a societății

    16 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) condamnă „politica de dezbinare” promovată de guvernarea PAS, care ar ataca „unitatea și demnitatea” poporului, susține președintele formațiunii, Igor Dodon.

    „După ce PAS a împărțit cetățenii în «oameni buni» și «oameni răi», apoi în «autentici» și «neautentici» sau în «cumpărați» și «necumpărați», din gura premierului Recean aflăm că o parte dintre moldoveni sunt «trădători de țară» și asta pentru faptul că acești moldoveni își permit să acuze guvernarea PAS de criza economică și energetică sub care suferă în mod repetat toată Moldova. (…) După logica strâmbă a lui Recean, reiese că mai mult de jumătate din locuitorii acestei țări sunt „trădători”, numai pentru că îi cer socoteală și nu mai suportă aceste «vremuri bune»”, a scris Dodon pe pagina sa de Facebook.

    „Ne convingem încă o dată că guvernarea PAS s-a ocupat în acești ani de învrăjbirea și dezbinarea societății moldovenești. Ei au distrus încrederea și coeziunea socială”, mai spune Igor Dodon în mesajul său pe rețelele sociale.

    Amintim că miercuri, 15 ianuarie, premierul Dorin Recean i-a numit „trădători” pe cetățenii care consideră că autoritățile de la Chișinău ar fi responsabile de criza energetică din stânga Nistrului. Afirmația a fost făcută în urma ședinței Guvernului, după ce o jurnalistă l-a întrebat pe prim-ministru dacă se consideră sau nu vinovat de situația în care s-au pomenit cetățenii din regiunea transnistreană.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimarul de Bălți a acuzat PAS de „cedarea orașului pe mâna criminalilor”
    Next Article Petkov: PAS și PSRM la Bălți desfășoară o campanie de dezinformare pregătită în afara țării

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Un nou deputat ar putea ajunge în Parlament: CEC a sesizat Curtea Constituțională pentru mandatul lui Victor Mătrăgună

    4 august 2026

    Irina Vlah, după hotărârea Curții de Apel: Restricţiile de activitate impuse Partidului Republican „Inima Moldovei” vor expira pe data de 25 septembrie

    4 august 2026

    Petr Vlah: Cea mai bună soluţie – un nou dialog, în cadrul căruia să fie examinată atât „oferta” Chişinăului, cât şi „contra oferta” Comratului

    4 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Fosta angajată a Curții de Conturi, care l-a acuzat pe Marian Lupu de avansuri sexuale, câștigă procesul în instanță

    4 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Un nou deputat ar putea ajunge în Parlament: CEC a sesizat Curtea Constituțională pentru mandatul lui Victor Mătrăgună

    4 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Irina Vlah, după hotărârea Curții de Apel: Restricţiile de activitate impuse Partidului Republican „Inima Moldovei” vor expira pe data de 25 septembrie

    4 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Patru zone de siguranță au fost amenajate la Stația de Captare a Apei

    4 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Dorin Chirtoacă susține că recursul Procuraturii Anticorupție vizează un dosar „fabricat”

    4 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.