Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Igor Dodon: Maia Sandu s-a transformat în „Rață Șchioapă” după alegerile prezidențiale
    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon: Maia Sandu s-a transformat în „Rață Șchioapă” după alegerile prezidențiale

    4 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul președinte al Republicii Moldova și liderul PSRM, Igor Dodon, a comentat pentru TASS rezultatele turului II al alegerilor prezidențiale.

    Potrivit hotnews.ro, agenția de știri rusă de stat TASS a început ziua de luni cu știrea despre victoria președintei în exercițiu a Republicii Moldova, Maia Sandu, cu datele preliminare după numărarea a 98% din voturile exprimate la scrutinul de duminică.

    TASS notează, la ora publicării știrii, că mai sunt voturi de numărat la mai multe secții de votare din străinătate. „În Moldova au fost procesate 100% din procesele-verbale. Potrivit CEC, în interiorul țării, locuitorii au votat preponderent pentru Stoianoglo, care a obținut 51,19 la sută. El a câștigat în 19 din cele 36 de regiuni. Sandu are 48,81%”, scrie TASS.

    Agenția de stat a fost atentă și la sufragiile exprimate în diasporă. „După procesarea a 89,18 la sută din procesele-verbale din secțiile de votare din străinătate, Sandu conduce cu 82,33%. Stoianoglo are 17,67%”, mai scrie presa de stat rusă.

    Liderul prorus al celui mai mare partid de opoziție din Republica Moldova, Igor Dodon, a comentat pentru TASS rezultatul alegerilor prezidențiale precizând că „cetățenii care trăiesc în țara sa natală au refuzat să aibă încredere în Sandu și ea s-a transformat într-o «rață șchioapă»”.

    Expresia „rață șchioapă” („lame duck”) este una colocvială din terminologia politică americană, care se referă la oficiali al căror mandat s-a încheiat, dar asigură interimatul până la venirea unei noi echipe.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVotum.md, cel mai precis sondaj de opinie în alegerile prezidențiale
    Next Article Ambasadorul Moldovei în România anunță prezență record de tineri la vot

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban invită chișinăuienii la Ziua Familiei în PMAN pe 16 mai

    11 mai 2026

    „Pactul Democratic pentru Europa”, discutat la Chișinău: peste 50 de delegații așteptate la reuniunea Consiliului Europei

    11 mai 2026

    Victoria Furtună despre cazul militarului împușcat: „Statul are obligația să răspundă pentru fiecare tragedie”

    11 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Ministrul Apărării al Letoniei și-a anunțat demisia în contextul incidentelor cu drone provenite dinspre Rusia

    11 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban invită chișinăuienii la Ziua Familiei în PMAN pe 16 mai

    11 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    „Pactul Democratic pentru Europa”, discutat la Chișinău: peste 50 de delegații așteptate la reuniunea Consiliului Europei

    11 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Sărbătoare în centrul capitalei: Ziua Familiei, marcată printr-un eveniment dedicat comunității

    11 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună despre cazul militarului împușcat: „Statul are obligația să răspundă pentru fiecare tragedie”

    11 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.