Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul Republicii Moldova va aproba miercuri un document care prevede vânzarea SUA a terenului Stadionului Republican
    AUTORITĂȚI

    Guvernul Republicii Moldova va aproba miercuri un document care prevede vânzarea SUA a terenului Stadionului Republican

    19 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul Republicii Moldova va aproba, miercuri, 20 aprilie, Memorandumul de înțelegere cu Statele Unite ale Americii privind achiziționarea proprietății pentru noua Ambasadă a Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova.

    Potrivit documentului, se trece din domeniul public în domeniul privat al statului, bunul imobil proprietate a statului cu suprafața de 5,1814 ha, situat în mun. Chișinău, str. Tighina, nr. 12.
    De asemenea, se autorizează Agenția Proprietății Publice să asigure determinarea valorii terenului Stadionului Republican, incluzând părțile componente ale acestuia care sunt proprietate de stat. Raportul de evaluare, întocmit de un evaluator certificat, va fi prezentat Grupului de lucru, în cel mult 45 de zile de la data semnării Memorandumului de înțelegere.
    Guvernul îl împuternicește pe directorul general al Agenției Proprietății Publice să semneze cu Statele Unite ale Americii, în numele Guvernului, actele necesare formării contractului de vânzare-cumpărare a terenului și să recepționeze Notificarea de Exercitare.
    Agenția Proprietății Publice în consultare cu Ambasada Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, în termen de 10 zile de la data recepționării Notificării de Exercitare va institui Comisia de transmitere a bunurilor imobile și va asigura transmiterea terenului în proprietatea Statelor Unite ale Americii pentru construcția sediului nou al Ambasadei Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova.
    Hotărârea va intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleO jurnalistă face praf proiectul PAS cu privire la dezinformare: E plin de ambiguități, apă chioară, care poate provoca mari probleme
    Next Article Compensațiile pentru motorină promise agricultor de Guvern se lasă așteptate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Bărbat reținut la Nisporeni pentru dublu omor din răzbunare

    20 noiembrie 2025

    Nouă ani și jumătate de închisoare pentru fostul executor judecătoresc Oleg Casian

    20 noiembrie 2025

    MAE a convocat ambasadorul Rusiei după survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova de o dronă

    20 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ozerov: Nu există dovezi că drona care a survolat Moldova ar fi rusă”

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Statul român dă în judecată familia Iohannis pentru recuperarea a 4,7 milioane de lei

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    „Incompetență și corupție”: mesajul tăios al lui Ion Ceban după alegeri

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Bărbat reținut la Nisporeni pentru dublu omor din răzbunare

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Nouă ani și jumătate de închisoare pentru fostul executor judecătoresc Oleg Casian

    20 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.