Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul PAS, nevoit să procure de urgență blanchete pentru pașapoarte, după ce anul trecut au blocat o licitație
    POLITICĂ

    Guvernul PAS, nevoit să procure de urgență blanchete pentru pașapoarte, după ce anul trecut au blocat o licitație

    23 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Agenția Servicii Publice (ASP) va organiza procedura de achiziție de urgență pentru procurarea blanchetelor de pașapoarte, a laminatului holografic securizat și a serviciilor software, necesare pentru producerea actelor de identitate. O decizie în acest sens a fost aprobată, astăzi, în cadrul ședinței Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE), prezidată de premierul Natalia Gavrilița.

    „În scopul asigurării cetățenilor Republicii Moldova cu acte de călătorie și a dreptului la libera circulație se autorizează Agenția Servicii Publice să procure, conform procedurilor speciale prevăzute în Regulamentul din Anexa nr.1 la prezenta Dispoziție, 250 000 blanchete de pașapoarte, 250 000 laminat holografic securizat, software inclusiv servicii de mentenanță a acestuia pentru confecționarea și personalizarea blanchetelor de pașapoarte, în baza tehnologiei actuale conform modelului aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 52212019 cu privire la modelele actelor de identitate din sistemul național de pașapoarte”, se arată în decizia CSE.

    Potrivit procedurii de achiziție de urgență, ASP ar putea organiza licitația de urgență și semna contractul de achiziție în decurs de o săptămână, iar prevederile contractuale pot fi modificate prin acord suplimentar cu o majorare maximă a valorii inițiale de 30%.

    Amintim că anul trecut, guvernul PAS a anulat o licitație de procurare a blanchetelor pentru pașapoarte, organizată de către conducerea precedentă a ASP. În data de 13 mai 2022, instituția a anunțat că a semnat contractul de achiziționare cu o altă companie poloneză, cu o valabilitate de trei ani, în baza căruia vor fi procurate circa 3 milioane de blanchete.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLituania renunță complet la electricitatea, petrolul și gazele rusești
    Next Article Moldova va procura și în iunie energie electrică fără organizarea licitațiilor, iar dacă prețul va fi mai mare, atunci și consumatorii vor achita mai mult

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Mark Tkaciuk refuză să-și depună mandatul după ieșirea Congresului Civic din fracțiunea „Alternativa”

    20 aprilie 2026

    Igor Dodon l-a felicitat pe Rumen Radev după victoria la alegerile parlamentare din Bulgaria

    20 aprilie 2026

    Șeful poliției de patrulare din Kiev a demisionat după un atac armat soldat cu șase morți

    20 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    UE introduce portofelul digital de identitate: cetățenii vor putea accesa servicii și documente direct de pe telefon

    20 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Plevan revine în fața Comisiei: audiere în ședință închisă pe 22 aprilie

    20 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    SUA trimit delegație în Pakistan pentru relansarea negocierilor cu Iranul, pe fondul tensiunilor din Strâmtoarea Ormuz

    20 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mark Tkaciuk refuză să-și depună mandatul după ieșirea Congresului Civic din fracțiunea „Alternativa”

    20 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon l-a felicitat pe Rumen Radev după victoria la alegerile parlamentare din Bulgaria

    20 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.