Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul ignoră raionul Orhei la alocarea fondurilor pentru calamități: reacția președintelui Vasile Adașan
    AUTORITĂȚI

    Guvernul ignoră raionul Orhei la alocarea fondurilor pentru calamități: reacția președintelui Vasile Adașan

    17 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernarea demonstrează din nou o atitudine discriminatorie față de locuitorii raionului Orhei. Deși, în campaniile electorale, reprezentanții puterii vin cu promisiuni, la momentul deciziilor importante aceștia alocă fonduri doar pe criterii politice, ignorând complet comunitățile care nu fac parte din cercul lor de interese.

    Președintele Raionului Orhei, Vasile Adașan, și-a exprimat indignarea față de recenta decizie a Guvernului Republicii Moldova de a distribui peste 115 milioane de lei pentru remedierea pagubelor produse de calamități între iunie și septembrie 2024, fără ca Orheiul să primească un leu.

    La 11 iunie 2024, raionul Orhei a fost grav afectat de o vijelie puternică, care a produs daune semnificative infrastructurii publice și gospodăriilor private. Cu toate acestea, solicitările repetate ale Consiliului Raional Orhei pentru sprijin financiar au fost ignorate, fără vreo explicație clară din partea autorităților centrale.

    La 12 februarie 2025, în cadrul Antrenamentului Comisiei pentru Situații Excepționale a Raionului Orhei, primarii localităților afectate au cerut răspunsuri privind excluderea raionului din lista beneficiarilor de fonduri. În cadrul discuțiilor, Șeful Direcției Situații Excepționale Orhei, Iulian Sîngereanu, a subliniat că nu există niciun motiv obiectiv pentru această decizie.

    Astăzi, 17 martie 2025, președintele raionului Orhei, Vasile Adașan, a transmis un nou demers Guvernului, solicitând revizuirea acestei decizii inechitabile. Acesta a subliniat că Orheiul contribuie considerabil la bugetul de stat și merită sprijin, la fel ca orice alt raion din Republica Moldova.

    Adașan a denunțat practicile discriminatorii prin care fondurile publice sunt distribuite pe criterii politice, nu în funcție de necesitate. „Nu putem accepta ca cetățenii noștri să fie pedepsiți pentru că nu fac parte dintr-un anumit grup politic. Guvernul trebuie să acționeze echitabil și să sprijine toate localitățile afectate de calamități, fără discriminare”, a declarat președintele raionului Orhei.

    Administrația raională continuă să facă demersuri pentru corectarea acestei nedreptăți și solicită sprijin din partea cetățenilor pentru a atrage atenția asupra acestei situații grave.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNoul viceprimar al municipiului Bălți, Vitalie Bălan, promite reforme importante pentru oraș
    Next Article Trump contestă vehement gratierile acordate de Biden

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    BNM avertizează: inflația ar putea accelera din nou și depăși 8% în 2026

    14 mai 2026

    Deputații PAS nu au susținut includerea în ordinea de zi a proiectului privind ancheta tragediei din unitatea militară de la Cahul

    14 mai 2026

    Maia Sandu, decorată cu Ordinul European de Merit pentru contribuția la integrarea europeană

    14 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    BNM avertizează: inflația ar putea accelera din nou și depăși 8% în 2026

    14 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Gunn Marit Helgesen, în discuții cu Ion Ceban despre viitorul administrației locale din Chișinău

    14 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul relaxează restricțiile din Strâmtoarea Ormuz pentru nave chineze, în urma discuțiilor dintre Donald Trump și Xi Jinping

    14 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Liceul „Elena Alistar” din Chișinău, renovat în cadrul unui proiect finanțat de BERD și BEI

    14 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    R. Moldova și Ucraina ar putea deschide primul cluster de negocieri cu UE în iunie

    14 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.