Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul alocă suplimentar 380 de milioane de lei pentru reparația drumurilor naționale în 2024
    AUTORITĂȚI

    Guvernul alocă suplimentar 380 de milioane de lei pentru reparația drumurilor naționale în 2024

    28 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul va aloca suplimentar 380 milioane de lei pentru întreţinerea şi reparaţia drumurilor publice naţionale în anul 2024.

    Serviciul de presă al Guvernului a comunicat agenţiei Infotag că, în cadrul şedinţei de miercuri, Cabinetul de miniştri a aprobat amendamentele la Programul de alocare a Fondului rutier.

    Modificările prevăd redistribuirea resurselor disponibile în Fondul rutier şi adăugarea a 380 de milioane de lei pentru a optimiza utilizarea fondurilor şi a asigura finalizarea la timp a lucrărilor de reparaţie. În plus, 150 de milioane de lei vor fi alocate pentru repararea unui număr de drumuri regionale cu o lungime totală de aproximativ 150 de kilometri, care necesită intervenţii urgente.

    „În ultimii trei ani, am reuşit să reparăm 700 de kilometri de drumuri. Acesta este un record absolut pentru ţara noastră, dar nu este suficient. (…). Acum vom aloca primele 150 de milioane de lei, dar planificăm să reabilităm cel puţin 300 de kilometri de drumuri regionale în perioada următoare, adică în 2024-2025. Planul nostru este ca, în următorii ani, să reabilităm încă aproximativ 700 de kilometri de drumuri la nivel naţional”, a declarat ministrul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.

    După rectificarea bugetară, Fondul Rutier are un buget total planificat de peste 2,2 miliarde de lei. În prezent, Administraţia de Stat a Drumurilor este responsabilă de 5.970 de kilometri de drumuri.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul Moldovei va începe negocierile pentru un Acord cu Elveția în domeniul protecției sociale
    Next Article Vasile Tarlev critică decizia de a trece la un intermediar grec pentru achiziția de gaz: Prețul a explodat de la 4 la 30 de lei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Moldova Mare” despre criza carburanților: De ce la noi e mult mai scump decât la vecini?

    16 martie 2026

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Capricornii sunt cei mai aventurieri, iar Scorpionii nu călătoresc niciodată singuri. Wizz Air a analizat comportamentul pasagerilor în funcție de zodie

    13 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ambasada Israelului explică lansarea Operațiunii „Răgetul leului” împotriva Iranului

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Serghei Ivanov propune folosirea surplusului de TVA la motorină pentru a sprijini agenții economici

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Baraje și diguri suplimentare instalate pentru protecția apei din Chișinău

    16 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Moldova Mare” despre criza carburanților: De ce la noi e mult mai scump decât la vecini?

    16 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Alegeri cu prezență record în Coreea de Nord: legislativul aprobat de guvern

    16 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.