Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernele Republicii Moldova și României urmează să aibă o ședință comună
    AUTORITĂȚI

    Guvernele Republicii Moldova și României urmează să aibă o ședință comună

    10 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prim-ministrul Natalia Gavrilița a avut o discuție telefonică cu premierul României, Florin Cîțu. Natalia Gavrilița i-a mulțumit omologului său pentru mesajul de felicitare și de susținere exprimat în ziua învestirii noului Guvern.

    Totodată, Natalia Gavrilița a mulțumit guvernului României pentru suportul acordat Republicii Moldova, inclusiv pentru donațiile de motorină, vaccinuri anti-COVID, echipamente dar, mai ales, pentru susținerea parcursului european al Republicii Moldova.

    Cei doi premieri au agreat demararea pregătirii unei ședințe comune de guvern la Chișinău. O altă temă abordată a fost reluarea și extinderea acordului interguvernamental pentru asistență tehnică nerambursabilă. Părțile au agreat crearea unui grup de lucru la nivel tehnic pentru pregătirea acordului.

    Florin Cîțu și-a exprimat tot suportul pentru noul Guvern de la Chișinău prin dispunerea de a începe imediat lucrul pe întreaga agendă de cooperare bilaterală, în spiritul Parteneriatului Strategic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleReprezentantul lui Putin, Dmitrii Kozak, vine la Chișinău
    Next Article PR-ul cu statul în rând la vamă nu ține loc de salarii marii și pensii minime de 2 mii de lei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputat MAN: Reforma administrativ-teritorială începe cu „cifre frumoase” și un buget de 170 de milioane

    24 august 2026

    Primăria amenajează o parcare de captură pe Calea Orheiului pentru a reduce traficul din capitală

    24 august 2026

    Dmitri Constantinov, aflat în căutare, contestă condamnarea de 8 ani la CSJ

    24 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Deputat MAN: Reforma administrativ-teritorială începe cu „cifre frumoase” și un buget de 170 de milioane

    24 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia amenință cu noi atacuri după ce Marea Britanie anunță sprijin pentru producția ucraineană de rachete

    24 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Primăria amenajează o parcare de captură pe Calea Orheiului pentru a reduce traficul din capitală

    24 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dmitri Constantinov, aflat în căutare, contestă condamnarea de 8 ani la CSJ

    24 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună, despre Operațiunea Iași–Chișinău: „Nu celebrăm războiul. Celebrăm înfrângerea fascismului și nazismului”

    24 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}