Peter Kazimir, guvernatorul Băncii Naționale a Slovaciei și unul dintre cei mai influenți oficiali financiari din Europa, a fost condamnat pentru fapte de corupție. Decizia a fost pronunțată de un tribunal slovac, care a stabilit o amendă de 200.000 de euro, în caz contrar Kazimir urmând să ispăşească o pedeapsă de un an de închisoare.
Verdictul nu este definitiv și poate fi contestat. Kazimir, care este și membru al Consiliului guvernatorilor Băncii Centrale Europene (BCE), a anunțat că va face apel la Curtea Supremă și, dacă va fi necesar, la Curtea Europeană de Justiție.
Potrivit instanței, în perioada 2018–2019, pe când era ministru de Finanțe, Peter Kazimir ar fi intermediat o mită de 48.000 de euro pentru fostul director al Agenției Naționale de Administrare Fiscală, în schimbul urgentării unor declarații fiscale pentru anumite companii. „A dat mită unui oficial public în scopul obținerii unui avantaj incorect”, a declarat judecătorul.
Kazimir nu a fost prezent la pronunțarea sentinței, aflându-se într-o călătorie de afaceri la Hong Kong. Într-un mesaj înregistrat, transmis anterior de televiziunea TA3, el a respins acuzațiile și a susținut că dosarul ar fi trebuit clasat din cauza prescrierii faptelor.
Cazul vizează perioada în care Kazimir era ministru al Finanțelor din partea partidului SMER-SSD, aflat din nou la guvernare. În prezent, el ocupă funcția de guvernator al Băncii Naționale din 2019, iar mandatul său de șase ani urmează să expire la 1 iunie 2025.
Conform legislației slovace, el va rămâne în funcție până când Guvernul, Parlamentul și Președintele vor decide acordarea unui nou mandat sau numirea unui succesor. Banca Națională a Slovaciei a anunțat că a luat act de hotărârea instanței și că activitatea instituției continuă fără restricții.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!