Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernarea PAS refuză să ajute agricultorii afectați de inundații
    AUTORITĂȚI

    Guvernarea PAS refuză să ajute agricultorii afectați de inundații

    12 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputații din majoritatea parlamentară PAS au refuzat să includă pe ordinea de zi a ședinței Comisiei economie, buget și finanțe proiectul fracțiunii Blocului Comuniștilor și Socialiștilor cu privire la alocarea a 51,3 milioane de lei pentru acoperirea prejudiciilor suportate de agricultori din cauza intemperiilor din acest an.

    Unul din autorii proiectului, deputatul BCS Petru Burduja, a declarat că agricultorii au nevoie acum de acest ajutor și a solicitat membrilor comisiei să includă în mod expres acest document pe ordinea de zi. 

    ”Astăzi este important ca agricultorii să fie susținuți. Ei au avut de suferit din cauza ploilor, grindinei, inundațiilor. Mai mult ca atât că acum este sezonul de strângere a roadei”, a spus deputatul.  

    Președintele comisiei, deputatul PAS Dumitru Budeanschi, care este și ministru al Finanțelor în Guvernul Gavrilița, a replicat că astăzi comisia nu este pregătită să discute acest subiect, iar ceilalți colegi din fracțiunea PAS l-au susținut în unanimitate.

    Potrivit informațiilor prezentate de comisiile pentru situații excepționale teritoriale, în urma averselor, grindinei și vântului puternic au fost afectate importante segmente de infrastructură, dar și suprafețe impunătoare de semănături de peste 3 mii ha.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleConcubina unui deputat PAS, angajată la Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (FOTO)
    Next Article Liderii Blocului Comuniștilor și Socialiștilor s-au întâlnit cu Dmitri Kozak

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    Deputatul Serghei Ivanov cere audierea ministrei Agriculturii în Parlament

    26 iunie 2026

    Deputata MAN critică proiectul fiscal: „Poate afecta accesul la medicamente și produse de bază”

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reabilitare urbană în Chișinău: trotuar refăcut și parcare nouă planificată pe strada Studenților

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.