Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Grosu, după întrevederea cu secretarul NATO: Avem nevoie de apărare
    POLITICĂ

    Grosu, după întrevederea cu secretarul NATO: Avem nevoie de apărare

    5 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat ieri, la Cartierul general al NATO de la Bruxelles, cu secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană. Principalele subiecte abordate au fost agenda de reforme din țară și securitatea din regiune.

    Șeful Legislativului a remarcat că, de-a lungul anilor, NATO a fost alături de Republica Moldova și a promovat democrația și stabilitatea în țara noastră. „Avem un program specific destinat Republicii Moldova, pornind de la necesitățile noastre și vă mulțumim pentru aceasta”, a fost mesajul transmis de Igor Grosu.

    Președintele Parlamentului a menționat că, în ultimii doi ani, Republica Moldova a făcut progrese în domeniul apărării și acest lucru se datorează, în mare parte, sprijinului pe care îl primește din partea țărilor NATO și din partea Uniunii Europene. În prezent, țara noastră face eforturi pentru a-și spori reziliența la nivel de securitate cibernetică și contracarare a acțiunilor străine de dezinformare.

    „Moldova este un stat care s-a trezit peste noapte la hotar cu războiul Rusiei dus în Ucraina și care s-a văzut pus în fața realității de a-și consolida sistemul de apărare. Suntem conștienți că o țară neutră are nevoie de un sistem de apărare puternic, iar invazia Rusiei în Ucraina a demonstrat aceasta încă o dată”, a spus șeful Legislativului.

    Un alt subiect abordat în cadrul discuțiilor a fost amplul proces de reformă din țară: justiție, combaterea corupției, întărirea instituțiilor statului, diversificarea surselor de energie. Președintele Parlamentului a precizat că toate instituțiile din Republica Moldova sunt antrenate pentru a îndeplini cele nouă recomandări ale Comisiei Europene și pentru a deschide negocierile de aderare la Uniunea Europeană până la sfârșitul anului. „Prin dezvoltarea țării noastre contribuim și la securitatea în regiune, de aceea avem nevoie în continuare de tot sprijinul și toată expertiza din partea NATO, pentru a menține pacea în țara noastră și a ne întări capacitatea de apărare”, a afirmat Igor Grosu.

    La rândul său, secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a salutat eforturile Republicii Moldova de întărire a propriei securități naționale, precum și contribuția la securitatea euroatlantică. Totodată, a fost remarcat faptul că integrarea europeană a Republicii Moldova este cheia pentru un viitor luminos și prosper, iar aliații acordă tot sprijinul pentru acest deziderat. „NATO susține ferm dreptul Republicii Moldova de a-și decide propriul destin, propriul viitor și politica externă, fără interferențe externe și în deplin respect pentru neutralitatea constituțională a statului”, a anunțat oficialul.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAbsolvenții cu media 10 la Bacalaureat, premiați de președinta Maia Sandu
    Next Article Guvernul are un nou secretar general adjunct la Ministerul Finanțelor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ceban acuză Guvernul de lipsă de soluții economice și atac asupra autonomiei locale

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Tofan a prezentat programul de guvernare

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză guvernarea că induce panică privind alimentarea cu apă a Chișinăului: „Nu există riscuri în prezent”

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Investigație: Alexandru Trubca ar fi implicat în mai multe proiecte imobiliare în Republica Moldova și România

    20 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.