Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Grosu critică PSRM și Dodon pentru opoziția față de dezvoltarea Moldovei
    POLITICĂ

    Grosu critică PSRM și Dodon pentru opoziția față de dezvoltarea Moldovei

    12 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liderul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Igor Grosu, a reacționat ferm la acuzațiile aduse de PSRM și Igor Dodon referitor la sprijinul financiar european acordat Republicii Moldova.

    Grosu a subliniat că Dodon și PSRM sunt cei care, de fapt, nu doresc ca Moldova să se dezvolte și să beneficieze de fonduri care pot contribui la îmbunătățirea infrastructurii, educației și sănătății. Acesta a afirmat că fostul președinte a încercat să atragă Moldova într-o capcană de împrumuturi riscante din partea Rusiei, care ar fi adus țara într-o poziție economică instabilă, punând în pericol interesele cetățenilor.

    Grosu a menționat că în cadrul guvernului actual s-au realizat progrese semnificative, cu proiecte de infrastructură și investiții în drumuri, școli și spitale. El a evidențiat faptul că, în doar câțiva ani de guvernare, au fost finalizate mai multe lucrări de infrastructură decât în toți anii anteriori, ceea ce dovedește angajamentul guvernului PAS pentru modernizarea țării. De asemenea, liderul PAS a subliniat importanța ajutorului financiar european, care include o sumă de 1,9 miliarde de euro, menită să sprijine dezvoltarea Moldovei și să accelereze reformele necesare pentru integrarea europeană.

    În contrast cu această abordare pozitivă, Grosu a criticat postura PSRM și a lui Dodon, care, în opinia sa, continuă să blocheze dezvoltarea Moldovei în favoarea unor interese obscure, subminând astfel șansele de prosperitate ale țării. De asemenea, el a insistat că Moldova are nevoie de susținere din partea partenerilor internaționali, iar opunerea față de sprijinul european nu face decât să izoleze țara și să perpetueze stagnarea economică și socială.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRenato Usatîi: PAS a rămas „orfan” înainte de alegeri – fără armata din presă și cu ONG-uri fără bani
    Next Article Protest în fața Președinției: „Inima Moldovei” cere demisia Maiei Sandu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Pelaghia Țîpu: „Adevărul e începutul însănătoșirii unei țări”

    17 septembrie 2025

    Alianța „Moldovenii” vrea să deschidă piața asigurărilor medicale și să elimine monopolul CNAM

    17 septembrie 2025

    Poliția va activa în regim sporit în perioada electorală: Cernăuțeanu promite un scrutin corect și sigur

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Pelaghia Țîpu: „Adevărul e începutul însănătoșirii unei țări”

    17 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Scenariul responsabil: Moldova sub risc dacă forțele proruse preiau guvernarea la Chișinău

    17 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    StratCom devine instituţie de stat cu atribuţii clare în combaterea dezinformării: Maia Sandu aprobă structura

    17 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Alianța „Moldovenii” vrea să deschidă piața asigurărilor medicale și să elimine monopolul CNAM

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Andrei Oțel: „Blocul ALTERNATIVA mizează pe educație modernă și integrarea tinerilor pe piața muncii”

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.