Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Germania și-a luat rămas-bun de la Angela Merkel, prin cea mai solemnă ceremonie militară
    GEOPOLITICA

    Germania și-a luat rămas-bun de la Angela Merkel, prin cea mai solemnă ceremonie militară

    3 decembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Timp de 16 ani, Angela Merkel a ocupat postul de cancelar al Germaniei. Armata şi-a luat rămas bun de la ea în cadrul unei ceremonii organizate la Berlin. În zilele următoare va fi instalat noul cancelar – Olaf Scholz.

    Fanfara va cânta punk la ceremonia de adio a Angelei Merkel Angela Merkel pledează pentru noi sancţiuni împotriva Rusiei GALERIE FOTO   Pe 2 decembrie, la sediul Ministerului Apărării din Berlin, Armata Germaniei a organizat un ceremonial prilejuit de finalizarea mandatului de cancelar al Angelei Merkel.  

    Cancelarul a ales pentru acest eveniment trei cântece interpretate de fanfara militară: un imn creştin, un vechi şlagăr melancolic şi o piesă punk din 1974, văzută la acea vreme drept o critică la adresa republicii socialiste în care Angela Merkel şi-a trăit tinereţea, informează Digi24.   În timpul ceremoniei, la care au participat 200 de invitaţi, Merkel a fost surprinsă lăcrimând. Au fost de faţă oficiali de rang înalt, inclusiv preşedintele Frank-Walter Steinmeier, dar şi oameni obişnuiţi.   

    „Cei 16 ani în care am fost cancelar au fost plini de evenimente şi de provocări. M-am confruntat cu provocări atât la nivel politic, cât şi personal, dar, în acelaşi timp, am şi un sentiment de împlinire”, a spus Angela Merkel.   Ea a mulţumit personalului medical implicat în îngrijirea persoanelor bolnave de COVID-19. „Meritaţi mulţumiri speciale şi cea mai mare apreciere”.  

    „Pandemia din ultimii doi ani arată cât de importantă este încrederea în politicieni, în ştiinţă şi în discursul social, dar şi cât de fragilă poate fi această încredere. Democraţia noastră înfloreşte în funcţie de capacitatea de a ne analiza şi a ne corecta, depinzând de echilibrul între interese şi de respectul reciproc. Democraţia trăieşte din solidaritate şi încredere”, a mai spus Angela Merkel.

    În noiembrie 2005, Angela Merkel a devenit cancelar federal şi prima femeie care a ocupat această funcţie în istoria Germaniei. A fost realeasă în 2009, 2013 şi în 2018. Angela Merkel, în vârstă de 67 de ani, a decis să nu mai candideze pentru un nou mandat de cancelar la alegerile legislative care au avut loc în 27 septembrie.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTradiția de a bucura micuții din grădinițele capitalei cu daruri continuă. Ceban, despre ce au fost oferite
    Next Article Guvernul Gavrilița a respins propunerea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor de anulare a majorării salariilor deputaților, premierului, miniștrilor și președintelui țării

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul European susține majorarea cu 12% a fondurilor pentru statele candidate, inclusiv Republica Moldova

    5 mai 2026

    Doi fizicieni condamnați la 12 ani și jumătate pentru trădare de stat în Rusia

    5 mai 2026

    UE și Armenia au semnat un parteneriat de conectivitate la Erevan

    5 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Parlamentul European susține majorarea cu 12% a fondurilor pentru statele candidate, inclusiv Republica Moldova

    5 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Pruteanu: autoritățile ar ascunde o problemă gravă de mediu la Băcioi

    5 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Doi fizicieni condamnați la 12 ani și jumătate pentru trădare de stat în Rusia

    5 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    „Oamenii nu trăiesc mai bine”: Furtună contestă datele privind veniturile

    5 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE și Armenia au semnat un parteneriat de conectivitate la Erevan

    5 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.