Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Germania lansează o nouă divizie pentru protejarea infrastructurii critice și a securității interne
    GEOPOLITICA

    Germania lansează o nouă divizie pentru protejarea infrastructurii critice și a securității interne

    13 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Germania își întărește apărarea națională prin înființarea unei noi divizii militare, destinată să asigure securitatea internă a țării. Această unitate va avea ca prioritate protejarea infrastructurii critice și a obiectivelor militare esențiale, în vederea pregătirii pentru eventualitatea unui conflict major.

    Noua divizie va intra în vigoare începând cu 1 aprilie și va aduce numărul total al diviziilor armatei germane la patru, fiecare dintre acestea având aproximativ 20.000 de militari.

    Până în prezent, Germania dispunea de trei divizii, pregătite să sprijine NATO în caz de conflict, cu scopul principal de a apăra alianța pe linia frontului, în fața unui adversar extern. Cea de-a patra divizie va fi însă dedicată apărării Germaniei, având rolul de a proteja teritoriul național în fața oricăror amenințări interne.

    Potrivit celor de la Deutsche Welle, reorganizarea armatei germane reflectă o adaptare la contextul actual al securității globale. Diviziile existente vor fi desfășurate pe frontierele externe ale NATO, sub comanda alianței, pentru a descuraja orice agresiune din partea unor state terțe.

    Într-un context marcat de tensiuni internaționale și de o alertă fără precedent în cadrul NATO, oficialii de la Bruxelles sunt de părere că amenințările de natură externă, în special din partea Rusiei, rămân reale. Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a subliniat recent că riscul unui atac rusesc la granițele NATO ar putea fi posibil în următorii patru ani, iar măsurile de întărire a apărării naționale sunt esențiale pentru a răspunde provocărilor actuale.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBiden l-a decorat pe Papa Francisc cu cea mai înaltă distincție civilă din SUA
    Next Article Armata iraniană a fost dotată cu 1.000 de drone performante

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rusia l-a convocat pe ambasadorul R. Moldova la Moscova

    21 iulie 2026

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    Putin ar fi transformat lupta împotriva îmbătrânirii într-o prioritate națională

    20 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Plahotniuc lovește din nou în PAS: „Folosesc numele meu pentru a ascunde eșecurile”

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică lipsa de reacție a instituțiilor statului: „Ceva se întâmplă cu instituțiile statului…”

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Rusia l-a convocat pe ambasadorul R. Moldova la Moscova

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici critică locul acordat culturii în programul de guvernare al Guvernului Tofan

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Republica Moldova se confruntă cu un deficit critic de încredere în instituțiile statului

    21 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.