Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Generalul Martin, în centrul unui nou episod judiciar: Cererea sa, respinsă de CSJ
    POLITICĂ

    Generalul Martin, în centrul unui nou episod judiciar: Cererea sa, respinsă de CSJ

    31 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a respins astăzi, 31 ianuarie, cererea de strămutare a dosarului fostului director al Serviciului de Protecţie și Pază de Stat, Iaroslav Martin, instalat în funcție de ex-președintele Igor Dodon. Așadar, procesul va continua la Curtea de Apel Chișinău, după ce instanța de fond i-a respins acțiunea, ca fiind neîntememiată.

    De menționat că Martin cere anularea decretului prin care a fost revocat din funcție de președinta Maia Sandu, la sfârșitul anului 2020.

    Iaroslav Martin a fost numit în funcția de director al Serviciului de Protecție și Pază de Stat în iunie 2019, prin decretul fostului președinte Igor Dodon, imediat după ce Serviciul a trecut din subordinea Guvernului în cea a președintelui Republicii Moldova. În martie 2020, Dodon i-a conferit lui Martin gradul special de general-maior al Serviciului de Protecţie şi Pază de Stat.

    Pe 14 iulie 2022, generalul a fost pus sub învinuire pentru fals în acte publice. El ar fi cerut subalternilor săi să falsifice documente pentru a obține pentru el și pentru adjunctul său, Petru Corduneanu, gradul de general-maior.

    „Fostul director SPPS este învinuit în baza probelor administrate de către procurori că, în martie 2020, făcând uz de superioritatea funcției și gradul deținut în raport cu doi șefi de direcție ai SPPS, le-a cerut acestora să modifice conținutul procesului-verbal al ședinței Colegiului SPPS din ianuarie 2020 și a Hotărârii Colegiului din aceeași dată prin introducerea în aceste acte oficiale a unor date false, precum că la ședința respectivă a fost discutată și luată decizia de a înainta candidaturile directorului SPPS și directorului adjunct pentru acordarea gradului suprem de general-maior al SPPS”, declară acuzatorii.

    De altă parte, Martin declară că a acționat conform prevederilor legale și demisia sa este un act de abuz.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFostul prim-ministru pakistanez și soția sa, condamnați la închisoare
    Next Article Republica Moldova renunță la starea de alertă în furnizarea gazelor naturale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Programul sprijină domenii diverse: HoReCa, IT, producție artizanală și soluții bazate pe inteligență artificială

    11 noiembrie 2025

    Centrul de Sănătate Cricova – un model de servicii medicale moderne pentru peste 9.000 de pacienți

    11 noiembrie 2025

    Nu doar pe hârtie: Moldova are nevoie de soluții reale și rapide

    10 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Nina Cereteu, adresare către drochieni: Drochia va continua să se dezvolte, iar Fracțiunea Partidului Nostru ne va reprezenta în Parlament la cel mai înalt nivel!

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.