Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Gavrilița le recomandă fermierilor să nu se descurajeze din cauza scumpirii carburanților: Se vor scumpi și produsele alimentare și vor câștiga mai mult
    POLITICĂ

    Gavrilița le recomandă fermierilor să nu se descurajeze din cauza scumpirii carburanților: Se vor scumpi și produsele alimentare și vor câștiga mai mult

    31 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Premierul Natalia Gavrilița este de părerea că majorarea prețurilor la carburanți și fertilizanți nu ar trebui să fie o descurajare pentru agricultori, ci o „motivație”. În cadrul unei emisiuni la Teleradio-Moldova, Gavrilița a precizat că se scumpesc și produsele alimentare, iar drept urmare fermierii vor avea de câștigat.

    „Într-adevăr ne confruntăm cu această criză la nivel internațional, unde prețurile au luat-o razna și la fertilizanți, motorină, gaze, electricitate, este un fenomen global. În același timp au crescut și prețurile la produsele alimentare. Este foarte dificil pentru cetățeni, dar pentru agricultori trebui să fie o motivație că investițiile lor vor da roade atunci când vor strânge roada. Noi ne asigurăm prin indexarea pensiilor, creșterea veniturilor populației, prin aceleași compensații că cetățenii au puterea de cumpărare ca să existe cerere pentru produsul agricultorilor”, a declarat Natalia Gavrilița.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMajoritatea parlamentară a respins propunerea BCS referitoare la susținerea agricultorilor
    Next Article Sancțiuni mai dure pentru corupția politică și electorală

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Republica Moldova și Ucraina intensifică cooperarea în sectorul energetic

    11 februarie 2026

    Dodon propune referendum local privind soarta bisericii din Dereneu

    11 februarie 2026

    Daniel Vodă acuză ambasadorul rus Oleg Ozerov de presiuni politice și solicită înlocuirea lui

    10 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Republica Moldova și Ucraina intensifică cooperarea în sectorul energetic

    11 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dodon propune referendum local privind soarta bisericii din Dereneu

    11 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Zelimkhan Murtazov, prins în tranzit la Astana, cere azil pentru a evita războiul

    10 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reformă anti-sovietică: Kazahstanul redefinește identitatea națională și își apropie modelul de Ucraina

    10 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul comunei Nagytevel, împușcat în cap chiar în biroul său

    10 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.